Feministka Magdalena Środa udzieliła wywiadu „Wysokim Obcasom”, w którym mówiła o zbliżającym się XII Kongresie Kobiet.  Środa ubolewała, że z powodu koronawirusa, wydarzenie to będzie w tym roku odbywało się w formule online, a według niej, „ jego istotą od początku było wielkie spotkanie kobiet, kontakty, więzi, energia, radość z bycia razem”. 

Według niej, epidemia przyniosła kobietom wiele innych negatywnych skutków, a w szczególności wzrost przemocy domowej, która się „zwielokrotniła”.

W tym kontekście nie omieszkała skrytykować katolików, którzy – jak to ujęła – „domagają się anulowania konwencji antyprzemocowej”, dając sygnał sprawcom, że „mogą być bezkarni”.

Środa uważa, że przyszłość demokracji należy do kobiet.

- Patriarchalny model polityki oparty na partyjności, przywództwie, koguciej konkurencji jest na wyczerpaniu, obserwujemy jego agonię, dramatyczną w skutkach dla demokracji

- oznajmiła feministka.

- Myślę, że kobiety wreszcie muszą wziąć się do polityki nie tylko jako uczestniczki w jej patriarchalnym modelu, ale też tworząc coś nowego. Jeśli kobiety nie wezmą się do polityki i naszej przyszłości, świat nie będzie miał żadnej przyszłości

- dodała.

Wbija przy tym szpileczkę nie tylko obecnie rządzącym politykom, krytykując także Tuska, Schetynę, Kwaśniewskiego i Millera. - Jak sięgniemy kilka, kilkanaście lat wstecz, to zobaczymy, że było podobnie – przekonywała Magdalena Środa.

Zauważyła skuteczną działalność Ordo Iuris, która jej zdaniem, „wprowadza kraj w odmęty średniowiecznej ciemnoty, choć sama jest beneficjentką jak najbardziej nowoczesnych form organizacji i propagandy”. 

- Codziennie czuję się dosłownie gwałcona zalewem kłamstw i bzdur, które produkują władza i jej pupile: TVP, Kościół, Ordo Iuris, Rydzyk 

- powiedziała.

Magdalena Środa ubolewała także nad „dyskryminacją” osób LGBT, domagając się możliwości adoptowania przez takie pary dzieci.

- Takich rodzin jest bardzo dużo. Nie mogę już słuchać o tym, że pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci. Uważam, że dzieci powinni adoptować ci, którzy mają określone kwalifikacje: tworzą sprawdzony partnerski związek, potrafią zapewnić miłość i bezpieczeństwo, umiejętnie socjalizują i indywidualizują dziecko, nie używają przemocy. A jakiej są płci, to naprawdę nie gra żadnej roli

- podkreśliła feministka.