Zawsze gotowi, zawsze blisko! Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę. Przybywa żołnierzy

Wojska Obrony Terytorialnej są formacją, która konsekwentnie się rozrasta i rozwija. - Obecnie liczy ponad 26 tysięcy żołnierzy - ujawnił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas święta WOT w Radomiu. Podziękował terytorialsom za pełną poświęcenia i niezbędną dla bezpieczeństwa Polski służbę.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Przybywa żołnierzy WOT

- Kiedy obejmowałem swój urząd 10 stycznia 2018 r., Wojska Obrony Terytorialnej liczyły 7 tys. żołnierzy, dziś liczą ponad 26 tys. żołnierzy i konsekwentnie ta formacja się rozrasta

 - powiedział szef MON.

Uroczystą zbiórkę z udziałem m.in. ministra Błaszczaka z okazji 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, święta WOT oraz wręczenia sztandaru 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zorganizowano w niedzielę w południe na placu A. Corazziego w Radomiu.

- Podstawowym zadaniem WOT w czasie pokoju jest niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych i tak się dzieje

 - podkreślił Błaszczak. Dodał, że wielokrotnie rozmawiał z ludźmi poszkodowanymi przez wichury, czy inne klęski żywiołowe, którzy "mówili z wielką wdzięcznością o służbie żołnierzy WOT - o tym, że żołnierze WOT są zawsze gotowi, są zawsze blisko".

Błaszczak zauważył, że przez ostatnie miesiące podstawowym zadaniem terytorialsów była walka z epidemią.

- I tu też na pierwszej linii byli żołnierze WOT

- zauważył.

Nieśli pomoc wszystkim tym, którzy pomocy potrzebowali. Opiekowali się zarażonymi, opiekowali się osobami przebywającymi na kwarantannie, opiekowali się kombatantami, gdyż WOT kontynuuje tradycję żołnierzy Armii Krajowej

Szef MON przypomniał, że w 2018 roku ustanowił 27 września dniem święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreślił, że to szczególna data w historii Polski, ponieważ jest symbolicznym początkiem organizowania ruchu oporu przeciwko okupantowi, wtedy bowiem powstała Służba Zwycięstwu Polski.

Podczas obchodów święta minister Błaszczak wręczył ustanowioną przez siebie odznakę pamiątkową dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest ona - według MON - "znakiem dziedziczonej i kultywowanej tradycji żołnierzy AK; powstała na bazie krzyża kawalerskiego". Jako pierwszy otrzymał ją dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Minister dziękował żołnierzom WOT za ich codzienne zaangażowanie i ofiarność, a dowódcy tych sił - generałowi brygady Wiesławowi Kukule - za jego służbę. Życzył mu też, by "tak dalej energicznie budował piąty rodzaj sił zbrojnych". Szef MON wyróżnił też terytorialsów, którzy "wykazali się bohaterstwem, niosąc pomoc innych ludziom podczas realizacji zadań związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19".

Patron Witold Pilecki

Podczas uroczystości w Radomiu nastąpiło również poświęcenie i wręczenie sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, której żołnierze służą na terenie południowego Mazowsza.

Wiceminister resortu obrony podkreślił, że patron mazowieckiej brygady WOT rotmistrz Witold Pilecki był "niezwykłym człowiekiem, który udowodnił służbę, ofiarność, oddanie, zaangażowanie innym w niezwykle trudnych latach II wojny światowej".

- Człowiek, który na ochotnika zgłosił się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W ten sposób udowodnił zbrodnie niemieckie dokonywane w okupowanej Polsce. Człowiek niezwykły, ale za swoją ofiarność, niezłomność zapłacił najwyższą cenę. Został zamordowany przez UB już po zakończeniu II wojny światowej

- wyliczał Błaszczak.

Minister zauważył też, że odwoływanie się obecnie przez WOT do przykładów "żołnierzy niezłomnych, którzy przez komunistów byli wyklęci" jest niezwykle ważne w budowaniu postaw żołnierzy Wojska Polskiego. Pokreślił także istotę współpracy z siłami sojuszniczymi NATO, dzięki czemu podnoszone są umiejętności żołnierzy.

Według dowódcy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Przemysława Owczarka, otrzymanie sztandaru to "największe wyróżnienie dla jednostki wojskowej i wielka nobilitacja dla jej dowódców i żołnierzy".

- Jestem dumny, że w 81. rocznicę utworzenia polskiego państwa podziemnego, podczas święta Wojsk Obrony Terytorialnej, brygada otrzyma swój sztandar – symbol męstwa i najwyższych wartości żołnierza polskiego

 – powiedział Owczarek.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wojska Obrony Terytorialnej #WOT

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo