"Wszystko działo się jak w grze komputerowej". 20-latek jako jedyny ocalał z katastrofy An-26

- To wszystko działo się jak w grze komputerowej - mówił 20-letni Wiaczesław Zołoczewski, jedyny ocalały z piątkowej katastrofy samolotu An-26, który rozbił się w pobliżu miasta Czuhujiw na Ukrainie. Dziś z ocalonym spotkał się prezydent kraju, Wołodymyr Zełenski i szef charkowskiej państwowej administracji obwodowej Ołeksij Kuczer.

Miejsce katastrofy samolotu An-26
fot. Visem - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94463119

- Biorąc pod uwagę psychikę, lekarze mówią, że jego stan jest średnio ciężki, ale biorąc pod uwagę stan fizyczny, jest w dość zadowalającym stanie - oznajmił Kuczer, cytowany przez portal telewizji Hromadske. Mężczyzna ma obrażenia głowy i nogi.

Podczas rozmowy ocalały podkreślił, że wszystko działo się jak w grze komputerowej: kiedy odzyskał przytomność, zobaczył, że jego kolega się pali. Pomagał w gaszeniu ognia na koledze, który razem z nim trafił następnie do szpitala i niestety w sobotę zmarł - powiedział Kuczer, przekazując słowa Zołoczewskiego. Jak podaje ukraińska redakcja BBC, ranny miał poparzenia 90 proc. powierzchni ciała.

Jak pisze Ukrinform, Kuczer powiedział, że z wraku wydobyto już czarne skrzynki.

Samolotem leciało 20 słuchaczy Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy i siedmiu oficerów. Na miejscu tragedii znaleziono łącznie 25 ciał, jedna osoba zmarła w szpitalu, a jedna jest ranna. Był to lot szkoleniowy.

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało, że badane są cztery wersje katastrofy: niesprawność techniczna, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez załogę, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez kontrolerów, nieodpowiednia obsługa techniczna samolotu i przygotowanie do rejsu.

Ukraiński minister obrony Andrij Taran powiedział dziennikarzom na miejscu zdarzenia, że możliwe, iż samolot zahaczył skrzydłem o ziemię.

Z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

maa
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo