Ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało w sobotę informacji o najnowszych zakażeniach i zgonach w związku z epidemią. Według danych resortu z piątkowego wieczora w kraju na Covid-19 zmarły 31 232 osoby, a ponad 716 tys. zostało zainfekowanych.

W sobotę minister zdrowia Salvador Illa oświadczył, że władze wspólnoty autonomicznej Madrytu wraz z nasileniem się zakażeń w regionie powinny zaostrzyć restrykcje. Zasugerował rozważenie przymusowej izolacji społecznej.

- Madryt znalazł się w sytuacji ogromnego ryzyka sanitarnego. Nadszedł już czas, aby zacząć podejmować działania służące obniżeniu wzrostu liczby infekcji

- powiedział Illa, dodając, że rząd Hiszpanii dysponuje narzędziami do podjęcia w tym celu działań bez zgody lokalnych władz.

Wypowiedź ministra zdrowia skrytykował burmistrz Madrytu Jose Luis Martinez-Almeida, twierdząc, że wszelkie próby ograniczenia przez rząd kompetencji władz regionalnych to “igranie z ogniem”.

Konflikt pomiędzy władzami regionu Madrytu a rządem Hiszpanii pogłębiła w sobotę wieczorna dymisja Emilia Bouzy, szefa powołanego w poniedziałek zespołu ds. walki z epidemią w stołecznej aglomeracji.

Również w Portugalii odnotowano wysoką dynamikę zgonów i zakażeń w ciągu ostatniej doby. Tamtejsze służby medyczne potwierdziły wzrost liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa o osiem, do 1944. W kraju przybyły też 884 nowe przypadki zakażenia, a łączna liczba infekcji szacowana jest już na 72 939.