Stowarzyszenie Nowa Nadzieja to nowa inicjatywa polityczna skupiona wokół byłego, wieloletniego prezydenta Wrocław Rafała Dutkiewicza. Wśród sympatyków stowarzyszenia są osoby ze środowiska Dutkiewicza, samorządowcy z Dolnego Śląska oraz m.in. część działaczy Nowoczesnej, w tym poseł Krzysztof Mieszkowski. W sobotę w kompleksie kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Nowa Nadzieja.

Dutkiewicz, przemawiając do sympatyków nowej inicjatywy, wymienił cztery wartości, które mają - jak mówił – być fundamentem Nowej Nadziei: godność, wolność, równość, solidarność.

Polityk ocenił, że dziś polskie społeczeństwo jest "dramatycznie podzielone". 

Wskazał, że "Jarosław Kaczyński wprowadził zmiany w polskim społeczeństwie o charakterze ekonomicznym i godnościowym".

- W obu tych sensach zmiany zostały wprowadzone w niewłaściwy sposób; dokonując tej zmiany, posługując się tą zmianą, nadużywając jej, naruszył fundamenty demokracji, wzruszył konstytucję, nadszarpnął, a może i zniszczył państwo prawa

 - powiedział Dutkiewicz. W ocenie samorządowca, Kaczyński "zachwiał podstawowymi wartościami: godnością, wolnością, równością i solidarnością".

Dutkiewicz przekonywał, że dziś należy "wyrwać polską politykę z doraźności".

- Wszystko dziś w polskiej polityce jest tu i teraz, podporządkowane doraźnym interesom. Taka polityka staje się pustym teatrum, niezrozumiałym, groteskowym i obcym, często odrażającym

 - mówił.

Polityk podkreślił, że "naród współcześnie spełni się jedynie ponadnarodowo, a w przypadku Polski - w ramach wspólnoty europejskiej".

- Nie widzę ważniejszych zadań stojących przed nami, Europejczykami, niż dwa zadania. Po pierwsze, pogłębianie integracji europejskiej, zgodnie z zamysłem leżącym u podstaw UE, dla pokoju, dla solidarności. Po drugie, sprostanie wyzwaniom klimatycznym dla istnienia. To jest polityka, która mnie interesuje, zbudowana na fundamencie wartości, takich jak godność, wolność, równość, solidarność - mówił Dutkiewicz.

Były prezydent Wrocławia podczas przemówienia przesłał pozdrowienia Rafałowi Trzaskowskiemu, Szymonowi Hołowni i Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi.

- Pozdrawiam też przyjaciół ze stowarzyszenia Samorządy dla Polski i jednego z inicjatorów powstania tego stowarzyszenia - prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, pozdrawiam też przyjaciół z Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej oraz tych z grona Bezpartyjnych Samorządowców

 - mówił, zapewniając, że nie widzi wśród nich rywali, ale przyjaciół.

- Chcę wśród was widzieć przede wszystkim partnerów we wspólnym dziele, którego musimy się podjąć, i które nazywam odnową polskiej polityki, odbudową jej sensu. Bez naprawy polityki nie naprawimy Polski i polskiej demokracji - powiedział Dutkiewicz.