Msza św. w więzieniu przy Rakowieckiej. Intencja - beatyfikacja abp. Baraniaka

W najbliższych dniach przypada kolejna rocznica aresztowania kard. Stefana Wyszyńskiego oraz szefa Sekretariatu Prymasa Polski bp. Antoniego Baraniaka przez komunistyczne władze w 1953 r. 

Abp Antoni Baraniak
Institute of National Remembrance Archive, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81317580

Prymasa przetrzymywano przez kolejne miesiące w kilku miejscach odosobnienia, natomiast bp. Baraniaka 26 września przewieziono do aresztu śledczego przy Rakowieckiej w Warszawie. Tu rozpoczęła się jego droga krzyżowa. Był więziony ponad dwa lata. Niemal 150 razy go przesłuchiwano. Był torturowany, przetrzymywany w karcerze, maltretowany psychicznie i fizycznie przez komunistycznych oprawców, ponieważ władze chciały wymusić na nim zeznania w jakikolwiek sposób obciążające kard. Wyszyńskiego i następnie wytoczyć prymasowi pokazowy proces. Bohaterskiego biskupa nie dało się złamać. Z godnością przetrwał wszystkie upokorzenia. Nie zdradził Kościoła i Polski. Po wyjściu z więzienia został metropolitą poznańskim i przez kolejne 20 lat służył Kościołowi. Arcybiskup zmarł po długotrwałej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.

Od czerwca 2019 r. mam zaszczyt w każdy 26. dzień miesiąca odprawiać w byłym więzieniu przy Rakowieckiej mszę św. w intencji beatyfikacji abp. Antoniego Baraniaka. Niektóre dobre inicjatywy rodzą się zupełnie spontanicznie. Podczas ubiegłorocznego zjazdu klubów „Gazety Polskiej” w Spale wraz z Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, postanowiliśmy zainicjować tę kolejną wspólną akcję popularyzacji postaci abp. Antoniego Baraniaka – niezłomnego pasterza Kościoła i więźnia przy Rakowieckiej w latach 1953–1955.

Przez ten czas w tę modlitwę włączyło się wielu ludzi, którzy są ambasadorami naszej inicjatywy, jak dyrektor muzeum Jacek Pawłowicz, prezes IPN Jarosław Szarek, naczelny dyrektor archiwów IPN Marzena Kruk, Jarek Wróblewski, Jolanta Hajdasz – reżyser trzech filmów o arcybiskupie, Paweł Piekarczyk, środowiska salezjańskie. Rok temu, we wrześniu 2019 r. naszej modlitwie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 
W sobotę przy Rakowieckiej spotkamy się po raz kolejny. Tym razem naszej modlitwie przewodniczyć będą przełożeni dwóch salezjańskich inspektorii: warszawskiej i pilskiej. Będziemy modlić się o wyniesienie na ołtarze bp. Antoniego i o to, aby stawał się dla nas wzorem wierności Ewangelii, kiedy we współczesnym świecie wydaje się to wielkim wyzwaniem. Zapraszam do uczestnictwa we wspomnianej mszy św. 26. dnia każdego miesiąca. Ustalona stała data sprzyja zaplanowaniu sobie kalendarza tak, aby do modlitwy o wyniesienie na ołtarze mogło włączyć się jak najwięcej osób.


Msza odbędzie się w sobotę, 26 września, o godz. 18.00 na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wejście na teren muzeum o 17.45.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo