Ogółem na Białorusi od początku epidemii obecność koronawirusa potwierdzono u 77 289 osób, a zmarło – według oficjalnych danych – 832 pacjentów.

Za ozdrowieńców uznano 74 046 osób. Przeprowadzono łącznie ok. 1,8 mln testów.

W ostatnich dniach liczba zakażonych rośnie – odnotowuje portal TUT.by. Niskie dzienne wskaźniki infekcji na Białorusi odnotowywano mniej więcej w połowie sierpnia. Wynosiły one wtedy poniżej 100 przypadków.

W szczytowej fazie epidemii, którą oficjalne statystyki wykazywały w maju, dzienna liczba zakażeń dochodziła do ok. 1000.

Według ekspertów i części lekarzy, którzy wypowiadali się nieoficjalnie, dane – zarówno dotyczące liczby zakażeń, jak i przypadków śmiertelnych - nie są miarodajne. Wskazywano m.in. na dane o śmiertelności przekazane przez Białoruś strukturom ONZ. Wynika z nich np., że w II kwartale 2020 roku liczba zgonów w kraju była o 18,5 proc. (5,6 tys.) wyższa niż w ubiegłym roku i wynosiła 35,9 tys.

Na Białorusi najbardziej wiarygodne testy PCR wykonywane są, gdy skierowanie daje lekarz. Płatnie można bez problemu wykonać testy na obecność antyciał, ale testy PCR można wykonać tylko w przypadku planowanego wyjazdu za granicę.