Chodzi o rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które dotyczy m.in. wprowadzenia specjalnych stref w związku z epidemią.

W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów: aleksandrowski w województwie kujawsko-pomorskim, brzeski w województwie opolskim, bytowski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, działdowski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, gostyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański w województwie małopolskim, milicki i trzebnicki w województwie dolnośląskim, otwocki i przasnyski w województwie mazowieckim, piotrkowski w województwie łódzkim.

Ponadto 10 powiatów objęto alertem. Są to kolejno powiaty: kluczborski w województwie opolskim, kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski i Słupsk w województwie pomorskim, strzyżowski i przeworski w województwie podkarpackim, łęczyński w województwie lubelskim i jaworski w województwie dolnośląskim.

Resort zdrowia co tydzień, najczęściej w czwartek, aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w piątek zapowiedział, że ramach przyjętej strategii "punktowego reagowania" na epidemię minister zdrowia w przyszłym tygodniu zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Szczegółów jednak nie podał. Powiedział jedynie, że mają one dotyczyć spotkań międzyludzkich.