W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, prezesa Porozumienia Jarosława Gowina oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Politycy Zjednoczonej Prawicy podpisali dziś nową umowę koalicyjną i przedstawili wspólne oświadczenie dotyczące dalszej współpracy, prezentując tym samym szczegóły ustaleń, które zapadły podczas trwających od tygodnia (po głosowaniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt) rozmów.

- Zostało zawarte porozumienie, za chwilę będzie podpisane. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą 3 lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski

- powiedział dziś Jarosław Kaczyński

- Różne mogą być okoliczności, bo wiemy jaki dzisiaj jest świat, jaka jest sytuacja, ale z całą pewnością  wszystko, co będzie możliwe do zrobienia dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela będzie uczynione. Nasze porozumienie jest tego gwarancją . Przed nami dobra przyszłość

- dodał prezes PiS.

Sejm uchwalił 18 września nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu.

Przedstawiciele PiS poinformowali po tym głosowaniu, że koalicja Zjednoczonej Prawicy została zerwana. Dalsze losy koalicji ważyły się przez ostatni tydzień podczas rozmów liderów koalicji rządzącej.