Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały w piątek porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo.

"Cieszę się, że takie zdroworozsądkowe porozumienie jest zawierane, ponieważ to jest ważne, aby postulaty pracowników były w tym wszystkim uwzględniane"

- podkreślił prezydent w TVP Info.

Zdaniem Dudy, dążenia do zeroemisyjności "nie da się zrealizować z dnia na dzień". "To musi być realizowane tak, żeby ludzie mieli pracę, rodziny mogły normalnie żyć, żeby były zapewnione normalne warunki społeczeństwu" - zaznaczył.

Przed wyjazdem do Włoch rozmawiałem długo z przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą i mieliśmy taką konkluzję, że musimy realizować politykę klimatyczną na zasadzie "Just Transition", czyli takiej transformacji, która z jednej strony będzie zmierzała do tego, żebyśmy mieli jak najwięcej zielonej energii i żeby w miarę możliwości równoważyć pochłanianiem i obniżaniem emisji ten bilans dwutlenku węgla do atmosfery

- mówił prezydent.