Jak informowały media, spółka RSJ House skorzystała z zapisów ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Specustawa antycovidowa zawiesiła część zapisów kodeksu budowlanego.

Według władz gminy, spółka zamierza wybudować wśród domków jednorodzinnych 8-piętrowy budynek. Na udostępnionej przez wójta wizualizacji jest on wyższy od wszystkich budynków, w tym stojącego nieopodal kościoła. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miejsce, w którym spółka zgłasza realizację inwestycji, przeznaczone jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą.

- Ten wieżowiec powstałby w miejscu kompletnie kosmicznym, wśród zabudowy jednorodzinnej

 – powiedział wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Jak dodał, Wieliszew nie jest wyłączony z zabudowy wielorodzinnej. Są to jednak zakładowe osiedla, jest to zabudowa znacznie niższa i to w określonym rejonie.

Teraz wójt chce zapobiec inwestycji.

- Teraz robimy wszystko, co możemy, aby tej budowie zapobiec – stwierdził Kownacki.

Jak tłumaczył, kolidują z nią kwestie ochrony przyrody, których - przypomniał wójt - ustawa antycovidowa nie wyłącza.

- Są tam pomniki przyrody, które wymagają stosownej procedury – wyjaśnił.

Dodał, że wysoki budynek ma powstać przy ruchliwym skrzyżowaniu, w pobliżu kościoła i szkoły. Wójt wyraża w związku z tym obawę, że w okolicy wzrośnie natężenie ruchu drogowego, co wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców.

- Wysłaliśmy doniesienie do starosty, żeby w związku z tymi faktami - bezpieczeństwem i ochroną przyrody – zatrzymał tę inwestycję

 – przekazał wójt. Zawiadomił też ABW i prokuraturę. 

- Zasugerowaliśmy próbę czynu niedozwolonego - czy nie dochodzi do wykorzystania przepisów niezgodnie z ich przeznaczeniem

 – dodał.

W piątek spółka RSJ House nie udzieliła komentarza na temat inwestycji w Wieliszewie.