Prezydent Duda został przyjęty w piątek przed południem na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Następnie odbyło się spotkanie papieża z polską parą prezydencką i polską delegacją przybyłą do Watykanu.

Po rozmowie z Ojcem Świętym prezydent spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Następnie wraz z polską delegacją wziął udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w watykańskiej Bazylice św. Piotra.

Spotkanie z papieżem w Pałacu Apostolskim i modlitwa przy grobie w Bazylice św. Piotra wpisują się w obchody przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Masowe uroczystości, zaplanowane na maj, w tym narodowa pielgrzymka Polaków, nie mogły się odbyć z powodu pandemii.

Po nabożeństwie w Bazylice Św. Piotra prezydent spotkał się z mediami.

- Jest dla mnie wielką radością, że mimo pandemii koronawirusa, mimo tego wszystkiego, co się stało, mimo tego, że nie mogliśmy przybyć tu z narodową pielgrzymką 18 maja, żeby oddać mu hołd, w imieniu całego narodu polskiego mogłem uczestniczyć dziś we mszy św., mogliśmy razem z moją żoną i polską delegacją złożyć wieniec na grobie Ojca Świętego Jana Pawła II i modlić się za jego pośrednictwem o powodzenie dla naszej ojczyzny i dla całego naszego narodu

- powiedział Duda dziennikarzom po wyjściu z watykańskiej bazyliki.

Jak mówił, wcześniej miał „niezwykle miłe i wzruszające” spotkanie z papieżem Franciszkiem.

- Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, rozmawialiśmy o pandemii koronawirusa. Ojciec Święty podziękował mi, że pamiętaliśmy w tych trudnych czasach także o innych społeczeństwach, o innych narodach, (podziękował - PAP) za pomoc, której udzieliliśmy Włochom, za pomoc, która przyszła tutaj do Watykanu, ale także do państw Partnerstwa Wschodniego, państw Bałkanów Zachodnich

- relacjonował prezydent.

Jak przekazał, w rozmowie z papieżem podkreślił, że „w trudnych czasach powinniśmy być razem, powinniśmy pokazywać solidarność”, a także wyraził satysfakcję, że „my Polacy tę solidarność w tych trudnych czasach związanych z pandemią pokazaliśmy”.

Prezydent dodał, że z papieżem rozmawiał także o sytuacji na świecie w kontekście pandemii i wyraził nadzieję, że minie ona jak najszybciej. Zaznaczył, że kwestia pandemii była też tematem jego rozmowy z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Według Dudy rozmowa z kard. Parolinem dotyczyła m.in. polityki międzynarodowej i sytuacji na Białorusi.

- Tu w zasadzie mieliśmy wspólne zdanie, że należy wspierać wszystkich tych, którzy chcą prawdziwej demokracji, wolności, którzy chcą żyć w uczciwym państwie, ale oczywiście Białoruś sama powinna decydować o sobie w wolnych wyborach

 - powiedział.

Prezydent podkreślił, że on i Parolin mieli jednoznaczne stanowisko co do tego, że "wspólnota międzynarodowa powinna tego od władz Białorusi wymagać; by w taki właśnie sposób polityka na Białorusi była realizowana, aby w taki sposób - uczciwy - realizowane były wybory".

- I trzeba w tym naród białoruski wspierać i społeczność międzynarodowa powinna naród białoruski w takich dążeniach wspierać

- oświadczył Duda.

Jak poinformował, tematem rozmowy z papieżem była też sytuacja na Bliskim Wschodzie, jak również sytuacja chrześcijan na świecie.

- Odebrałem podziękowania, że stanowisko Polski w tych sprawach jest tak bardzo pryncypialne, ze stajemy w obronie tych, którzy są uciskani

- powiedział prezydent.

Przekazał, że rozmowa dotyczyła także przyszłości UE.

- Wszyscy wyrażamy nadzieję, że pandemia koronawirusa jak najszybciej się skończy, że zostanie wynalezione lekarstwo czy szczepionka

 - powiedział.

Wśród innych tematów rozmów z papieżem wymienił też problemy ubogich i programy społeczne działające w Polsce.

- Ojciec święty zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy w ostatnich latach bardzo skuteczną politykę dla rodziny

 - relacjonował Duda.

Wyraził również nadzieję, że uda się przełamać Polsce kryzys gospodarczy, wywołany pandemią koronawirusa, aby wrócić na - jak mówił - ścieżkę szybkiego rozwoju.

Na zakończenie wizyty we Włoszech prezydent odwiedzi jeszcze Wspólnotę św. Idziego, krzewiącą ideę ekumenizmu i pomagającą ubogim.