Po co nam muzea? Minister Sellin odpowiada

Bardzo konsekwentnie realizujemy założoną przed 2015 r. politykę w dziedzinie muzeów historycznych – powiedział w piątek w Gdyni podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- Inicjatyw muzealnych nowych, które budujemy i częściowo już otworzyliśmy, albo będziemy otwierać w najbliższych miesiącach i latach, jest ponad 20. A przypomnijmy sobie, co było przed 2015 rokiem, jeśli chodzi o muzea historyczne. Muzeum Powstania Warszawskiego – inicjatywa Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta Warszawy, otwarte w 2004 r. Kilka lat później, też w dużej mierze z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, powstało Muzeum Historii Żydów Polskich. I właściwie z dużych muzeów to tylko te dwa. Powołano instytucje, ale nie budowano muzeów

- mówił Sellin podczas debaty pt. "Po co nam muzea?"

Przypomniał, że w Polsce jest ogółem ok. tysiąca muzeów, z czego 56 jest pod nadzorem ministerstwa kultury, ponad 300 prowadzonych jest przez samorządy, a reszta jest kierowana jest przez podmioty prywatne i niepubliczne.

- Czy to jest dużo, czy mało? Moim zdaniem, nadal mało. Często nam - prawicy - oponenci zarzucają, że jak dochodzimy do władzy, to koncentrujemy się na muzeach, historii, a nie na wsparciu artystów, co jest oczywiście nieprawdą. Średnio w krajach Unii Europejskiej jest 8 muzeów na 100 tys. mieszkańców, u nas ten wskaźnik wynosi 2,5. Więc nie jesteśmy wcale nasyceni muzeami. Dużo jeszcze zadań przed nami, jeśli chodzi o muzea historyczne, ale naprawdę istotne luki już wypełniamy

- ocenił Sellin.

Podczas rozpoczętego w piątek w Gdyni XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" zaplanowano prezentację ok. 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie o tematyce historycznej. Planowane są także liczne konkursy filmowe i radiowe, a także dyskusje twórców filmowych, historyków i przedstawicieli instytucji, którzy profesjonalnie zajmują się polityką historyczną.

Festiwal zwieńczy w niedzielę przyznanie licznych nagród; wśród najważniejszych są Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych "za znalezienie drogi do opowiadania światu historii uniwersalnych", Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, która z kolei przyznawana jest "dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe" oraz Złoty Opornik - wręczany jest w Konkursie Filmów Polskich za najlepszy dokument Festiwalu NNW. Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzyma w tym roku polska dokumentalistka Alina Czerniakowska.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jarosławm Sellin #Niepokorni Niezłomni Wyklęci #historai #Gdynia #Po co nam muzea?

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo