Osiemnaście ofiar NKWD i UB z warszawskiego Toledo. To więzienie słynęło z wymyślnych tortur

Szczątki osiemnastu osób, szesnastu mężczyzn i dwóch kobiet, ofiar komunistycznego totalitaryzmu, odnaleźli w ciągu ostatnich czterech miesięcy archeolodzy z Biura Identyfikacji i Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej pracujący pod kierunkiem profesora Krzysztofa Szwagrzyka na terenie dawnego Więzienia NKWD i UB tzw. Toledo w Warszawie przy ulicy Namysłowskiej.

/ poszukiwania.ipn.gov.pl

Więzienie karno-śledcze nr III w Warszawie, zwyczajowo Toledo – więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych, działające w latach 1944–1956 na warszawskiej Pradze-Północ. Miało siedzibę w rozebranym przez władze komunistyczne na przełomie lat 70. i 80. XX w. zabytkowym budynku przy ul. Ratuszowej 11 (obecnie ul. Namysłowska 6). 

To więzienie wręcz słynęło z wymyślnych tortur zadawanych przez sadystyczną załogę więźniom i więźniarkom – działaczom antykomunistycznego podziemia. Na terenie dokonywano licznych egzekucji, których ofiary najczęściej zakopywano na miejscu.

Od czerwca badania na terenie tej katowni prowadzą archeolodzy IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Zakończył się kolejny etap prac.

- Znaleźliśmy szczątki osiemnastu osób. Wszystko wskazuje na to, że są to ofiary komunizmu. Ze wstępnych oględzin wynika, że 16 z nich to mężczyźni, a dwie to kobiety. Osoby te były najprawdopodobniej ofiarami tortur i egzekucji na terenie więzienia z lat 1945-47

- mówi „Niezależnej” profesor Szwagrzyk.

- Szczątki znaleziono przed i za murem więziennym, który przetrwał do czasów dzisiejszych

-dodaje. 

Archeolodzy wrócą na teren ubeckiej katowni w Warszawie już za 10 dni – 5 października br. Również wówczas rozpoczną się prace IPN w Zakopanem.  

To niejedyny sukces, pracowników Biura Identyfikacji. Podczas trwających równolegle prac w Świecku odnaleziono szczątki dwudziestu osób – ofiar niemieckiego karnego obozu pracy Lager Schwetig, działającego w latach 1940-45.
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl

#IPN #NKWD #UB #Warszawa #Toledo

Igor Szczęsnowicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo