"Podstawą scenariusza spektaklu są wspomnienia mieszkańców, zarejestrowane podczas filmowanych wywiadów. Spektakl, mimo historycznej tematyki, wyróżnia śmiała forma scenograficzna, opierająca się na powiększonych czarno-białych kolażach fotograficznych oraz narracyjna muzyka na żywo"

- czytamy.

Wyjaśniono, że "przedstawienie jest podróżą przez ożywiony album wspomnień". "Główną bohaterką jest pani Róża Karwecka, która mieszkała w kamienicy przy Skaryszewskiej 10 od roku 1945 aż do dziś. Budynek ten stoi w pobliżu dawnego Dworca Terespolskiego i obecnego Dworca Wschodniego. Sąsiaduje z Zespołem Szkół przy Skaryszewskiej 8, w którym podczas okupacji mieścił się obóz przejściowy, używany przez Niemców do przetrzymywania osób wywożonych na roboty do Niemiec" - napisano na stronie MWP.

Bohaterka spektaklu - Róża Karwecka została wyróżniona nagrodą Ireny Sendlerowej dla "ludzi czyniących dobro" (2018), Nagrodą im. Heleny Radlińskiej – Animator Solidarności Codziennie (2018); jest też laureatką IV Konkursu Kamień Kamionka (2016).

Przedstawienie otrzymało I Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej 2019.

Reżyseria i scenografia - Dariusz Kunowski. Muzykę skomponował Henio Małolepszy. Występują: Daniel Brzeziński, Piotr Herbich, Katarzyna Żytomirska i Agata Brzozowicz.

Pokaz "Róży ze Skaryszewskiej" - 29 września o godz. 19 w sali konferencyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52, wejście przez bramę od strony ul. Kępnej). Po spektaklu 29 września będzie można spotkać się z Różą Karwecką, której historia zainspirowała twórców przedstawienia.

Kolejne przedstawienia - 6, 13, 20 i 27 października br.

Teatr Scena Lubelska 30/32 działa od 2005 r. na warszawskim Kamionku, obok Dworca Wschodniego, na trzecim piętrze kamienicy mieszczącej wiele pracowni twórczych i kilka teatrów offowych. Założycielem Sceny i reżyserem większości spektakli jest Dariusz Kunowski.

Teatr zajmuje się realizacją warsztatów tematycznych, projektów dla dzieci i dorosłych, festynu czy zróżnicowanych gatunkowo przedstawień, m.in. spektakle lalkowe, musical, farsa, dramat realistyczny. Łączy je muzyka, taniec, wyobraźnia plastyczna oraz częsta inspiracja tradycją.