Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Lizbonie rzeczniczka prasowa rządu Mariana Vieira da Silva wyjaśniła, że decyzja wynika z rosnącej liczby przypadków zakażenia. Przypomniała, że pierwotnie stan ostrzegawczy miał obowiązywać do końca września.

Vieira da Silva dodała, że choć dobowa liczba nowych infekcji koronawirusem wciąż utrzymuje się poniżej 1000, to odnotowano “znaczący wzrost” liczby hospitalizowanych osób z Covid-19 w ostatnich trzech tygodniach.

Przedstawicielka rządu przypomniała, że pomiędzy środą a czwartkiem w Portugalii potwierdzono 691 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a także trzy nowe zgony na Covid-19. Odnotowała, że dotychczas zainfekowanych zostało już 71 156 osób, a zmarło 1931.

10 września rząd ogłosił, że od połowy miesiąca wprowadzi w kontynentalnej części kraju stan ostrzegawczy wraz z nowymi restrykcjami przeciwepidemicznymi. Decyzję argumentował koniecznością “przejęcia kontroli” nad Covid-19 w okresie rozpoczęcia roku szkolnego.

Wśród nowych ograniczeń jest m.in. zakaz otwierania placówek handlowych przed godziną 10, a także zakaz handlu alkoholem po godz. 20. Zakazane zostały też spotkania w przestrzeni publicznej grup liczących więcej niż 10 osób. Z kolei w placówkach handlowych i usługowych zlokalizowanych w sąsiedztwie szkół limit ten ustalono na cztery osoby.