Przełożone inwestycje i zapowiedź podwyżek. "Prawdziwa kapitulacja prezydenta Trzaskowskiego"

Dzisiejsza sesja Rady Warszawy to prawdziwa kapitulacja prezydenta Trzaskowskiego w obliczu wyzwań stojących przed Warszawą - ocenił wiceszef MSWiA i stołeczny radny PiS Błażej Poboży, komentując trwającą sesję, podczas której dyskutowano m.in. korektę budżetu stolicy w tym roku. Trzaskowski podczas sesji "czmychnął" (jak nazwał to Poboży) na spotkanie z prezydentami innych miast.

Rafał Trzaskowski
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Dzisiejsza sesja Rady Warszawy to prawdziwa kapitulacja prezydenta Trzaskowskiego w obliczu wyzwań stojących przed Warszawą. Dramatyczne cięcia w obszarze inwestycji i zapowiedź podwyżek. Takie zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej zaproponowane przez Rafała Trzaskowskiego od kilku godzin uzasadniają radni PO

- napisał Poboży na swoim Twitterze w czasie dyskusji, która poprzedziła głosowanie nad uchwałą dotyczącą budżetu, którą radni przyjęli. Za korektą budżetu było 40 radnych, 18 było przeciw, a dwóch radnych się wstrzymało.

Jak zapowiadał Poboży radni PiS byli przeciw. "Klub PiS w radzie miasta będzie głosował przeciw zmianom w budżecie Warszawy zaproponowanym przez Rafała Trzaskowskiego. Nie zgadzamy się na radykalne ograniczenie inwestycji i perspektywę kolejnych podwyżek" - informował Poboży.

Dochody Warszawy w 2020 roku wyniosą 18 270 543 619 zł, a wydatki 22 074 140 649. Zatem dochody stolicy zmniejszą się o 1,5 mld zł w stosunku do zaplanowanego budżetu. Oznacza to deficyt na poziomie 3,8 mld zł, o prawie miliard złotych większy od założonego przed pandemią. Według analiz skarbnika Warszawy, w latach 2020-2025 spadek dochodów wyniesie łącznie 2,7 mld zł w stosunku do planów.

Cięcia w budżecie stolicy spowodują m.in. przesunięcie szeregu inwestycji, co zapowiedział już w środę prezydent Trzaskowski. Na inwestycje planowano w tym roku wydać 3,5 mld zł, jednak po korekcie będzie to jedynie 3,04 mld zł. 

Wśród przesuniętych inwestycji, których realizacja wykroczy poza 2023 r., prezydent wskazał m.in. budowę linii tramwajowej na Gocław, pełną realizację linii tramwajowej łączącej Wilanów z Dworcem Zachodnim, pełną realizację zmian w centrum miasta, takich jak budowa TR Warszawa, Sinfonii Varsovia czy obwodnicy Śródmieścia i budowa kładki przez Wisłę.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rafał Trzaskowski #porażka #Cięcia #kapitulacja #Błażej Poboży #Warszawa

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo