"Z początkiem października rusza festiwal literacki Polsko-Czeska Jesień Literatury, organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury (MIK) i Czeskie Centrum w Warszawie. Hasło przewodnie festiwalu to: Polacy i Czesi - (nie)nasz koniec świata?"

- poinformowała specjalista ds. promocji MIK Magdalena Denko.

Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in.: Mariusz Szczygieł, Monika Sznajderman, Mikołaj Łoziński oraz goście z Czech.

Czy Czesi wciąż się śmieją? Takie pytanie z pewnością niejednokrotnie zadają sobie polscy odbiorcy czeskich książek. Tych, którzy chcieliby usłyszeć wyczerpującą odpowiedź, zapraszamy na Polsko-Czeską Jesień Literatury do MIK w Warszawie, na rozmowę o fenomenie czeskiego poczucia humoru. A wezmą w niej udział jedni z najlepszych znawców tematów czeskich w Polsce – czołowy polski czechofil Mariusz Szczygieł i autor książki "Szwejkowie i Don Kichoci" Leszek Engelking

- napisano w zapowiedzi imprezy.

Jak wyjaśniono, "z Czech na spotkania z polską publicznością przyjadą autorzy popularnych i nagradzanych książek, m.in.: Petra Soukupova, której towarzyszyć będzie jej polska wydawczyni Julia Różewicz; Josef Formanek, autor książki "Mówić prawdę", określanej przez jej tłumacza Andrzeja Jagodzińskiego "kroniką szaleństwa XX wieku", jak również, co może zdziwić niektórych, poeci – Petr Borkovec i Marie Iljasenko – nominowana do Magnesia Litera, jednej z najważniejszych nagród literackich w Czechach".

W rozmowach panelowych wezmą udział także polscy pisarze, m.in. Mikołaj Łoziński i Monika Sznajderman.

W cyklu "Mistrzowie" przypominamy, jak co roku, wybitnych czeskich twórców. Bohaterem edycji jesiennej 2020 jest autor słynnego "Inżyniera ludzkich dusz" Josef Skvorecki, któremu zostanie poświęcony wieczór literacko-muzyczny

- czytamy na stronie MIK. Wystąpią podczas niego legendarni muzycy jazzowi z Polski i Czech – Leszek Żądło (saksofon) i Emil Viklicki (fortepian).

Wyjaśniono, że lejtmotywem programu 2020 jest zagadnienie "końca". "Zastanowimy się, wspólnie z naszymi gośćmi, czy mamy do czynienia z końcem pewnej epoki i świata, jaki znamy, z końcem pewnej narracji" - czytamy na stronie MIK.

Festiwal rozpocznie 1 października o godz. 19 w Faktycznym Dom Kultury (ul. Gałczyńskiego 12) spotkanie z pisarką Ivaną Myskovą pt. "Białe zwierzęta są bardzo często głuche". Rozmowę poprowadzi pisarz i wydawca książki Mariusz Szczygieł. Fragmenty książki przeczyta Renata Dancewicz.

Na 14 października zaplanowano w Faktycznym Domu Kultury 19.00 wieczór poezji czeskiej pt. "Literatura na Świecie. Ahoj!". Rozmowę z poetami Petrem Borkovcem i Marie Iljasenko poprowadzi poeta, krytyk literacki i tłumacz Jerzy Jarniewicz.

21 października w Czeskim Centrum (Aleja Róż 16) zaplanowano spotkanie pt. "Kronika szaleństwa XX wieku". Będzie to rozmowa z czeskim pisarzem Josefem Formankiem, autorem książki "Mówić prawdę" i jej tłumaczem Andrzejem Jagodzińskim. Dyskusję poprowadzi Piotr Kofta.

Organizatorzy imprezy przypominają, że w związku z występowaniem stanu epidemii "uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do obiektu".

Twórczyniami programu festiwalu są Ta'tjana Langaskova (Czeskie Centrum Warszawa) i Elżbieta Szymańska (MIK).