"Historia jest nauczycielką życia, a skoro chcemy się uczyć, to musimy odrabiać lekcje" – powiedział uczestniczący w gali w Łazienkach Jarosław Sellin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku, w którym wskazywane są najważniejsze, najcenniejsze i najciekawsze inicjatywy jest taką lekcją, jest też przedsięwzięciem godnym uwagi ze względu na niezwykle szeroki obszar jaki obejmuje, jak i na znakomite, kompetentne grono jurorów ludzi nauki i kultury: muzealników, historyków, edukatorów" – dodał. Zdaniem Sellina konkurs Wydarzenie Historyczne Roku jest bardzo ważny ponieważ prezentuje, promuje i upowszechnia historię i kulturę Polski w kraju i na świecie.

W 13. Plebiscycie zgłoszono blisko 200 przedsięwzięć, z których jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczerskiego z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, do finału nominowało 15. Z finałowej piętnastki trzy pierwsze miejsca wskazali w ogólnopolskim głosowaniu internauci.

"Polską racją stanu jest pokazywanie naszej historii w świecie m.in. poprzez takie wydarzenia jak ten Plebiscyt. Historia powinna być pokazywana nie tylko w kontekście polskim ale i uniwersalnym"

– powiedział prof. Andrzej Szczerski.

Pierwsze miejsce w kategorii Wystawa przypadło ekspozycji Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach pt. "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", którą zorganizował Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

W kategorii Wydarzenie pierwszym miejscem uhonorowano Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego, zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Strona internetowa "Powstańcy Śląscy", której organizatorem jest Archiwum Państwowe w Opolu oraz Archiwum Państwowe w Katowicach, zwyciężyła w kategorii Edukacja i multimedia.

W finale Wystaw znalazły się też ekspozycje: "Dzieje złotego" (zorganizowana przez Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka), "Walka i cierpienie. Obywatele Polsce podczas II wojny światowej" (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i MSZ). "Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza" (Muzeum Archeologoczne w Krakowie), "Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach" (Muzeum Zamkowe w Malborku).

W kategorii Wydarzenie finałowe nominacje zdobyli: Otwarcie historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, "Zawołani po imieniu" – projekt zrealizowany przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, Rok Wazowski 2019 na Zamku Królewskim w Warszawie.

W gronie finalistów kategorii Edukacja i multimedia znalazły się: Box "100 na 100" (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), Edukacyjna aplikacja mobilna "Być Polakiem w Breslau" (Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"), "Srebrny szlak Gwarków Olkuskich" (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu), Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury.

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku jest organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Patronatem honorowym objął 13. Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku 2019 prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.