"W środę 23 września rozpoczyna się 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. W trakcie trwania Festiwalu odbędzie się 29 pokazów filmowych. Pokażemy produkcje z sześciu krajów świata, wyłonione spośród 59 nadesłanych na konkurs. Będą też interesujące wystawy fotograficzne, a także inne ciekawe wydarzenia. Większość z nich będzie można zobaczyć na portalu Stowarzyszenia Kin Studyjnych mojeekino.pl"

- poinformował dyrektor Festiwalu Rafał Jóźwiak.

Festiwal im. Puchalskiego odbywa się pod hasłem "Promocja przyrody i krajobrazu Europy" i jest największym pokazem filmów przyrodniczych w Polsce. Organizowany jest co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, od roku 2001 - w formule międzynarodowej. W tym roku, z powodu pandemii, przybrał formę hybrydową - projekcje i niektóre wydarzenia towarzyszące dostępne są online, m.in. na festiwalowych kontach na Facebooku i Youtube.

"Oprócz filmów planujemy spotkania z ludźmi znaczącymi dla fotografii i filmu przyrodniczego. Jedno z nich poświęcone będzie pamięci pomysłodawcy Festiwalu im. Puchalskiego, Maciejowi Łukowskiemu b. dyrektorowi Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi"

- dodał Jóźwiak.

Festiwal to także wystawy. Jedną z nich "Opowieść o lesie" można już od kilku dni oglądać w Muzeum w Łowiczu - to prezentacja fotografii z poprzedniej edycji.

Wystawę główną festiwalu "Bioróżnorodność szansą Ziemi" pokażemy w sali Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jej autorzy jednogłośnie postanowili zadedykować tę ekspozycję Tomkowi Ogrodowczykowi, który był obecny na wystawach festiwalowych od pierwszej edycji. Chcemy oddać hołd pamięci tego wybitnego fotografa i filmowca, człowieka wielkiej wiedzy i talentów

- zaznaczył kurator festiwalowych wystaw Marek Trzeciak.

Stowarzyszenie Film-Przyroda-Kultura od początku współpracuje z WFO przy festiwalu, skupiając się głównie na edukacji ekologicznej i fotograficznej dzieci i młodzieży. W tym roku tematem konkursów i warsztatów są owady w makrofotografii oraz "być jak Puchalski", czyli twórcze podejście do archiwalnych fotografii patrona festiwalu. Plenerowa wystawa prac młodych fotografów przyrody odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym.

Pełny program festiwalu jest dostępny na jego stronie internetowej. Pokazy filmów konkursowych będą odbywać się od środy do piątku w kilkugodzinnych blokach. Uroczyste zakończenie imprezy i ogłoszenie werdyktu jury zaplanowano na sobotę na godz. 18 - wtedy również odbędzie się pokaz nagrodzonych filmów. Najlepsze produkcje będzie można obejrzeć także w niedzielę w godz. 10-13.

Organizatorami festiwalu, który został objęty honorowym patronatem przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, są: Stowarzyszenie "Film-Przyroda-Kultura", Wytwórnia Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi oraz Mojeekino.pl.

Patron festiwalu - Włodzimierz Puchalski - urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, absolwentem Politechniki Lwowskiej, ale wielka pasja miłośnika przyrody zaowocowała u niego albumami fotograficznymi i wspaniałymi filmami. Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. Już w latach 30. ub. stulecia realizował pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze.

Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 r. na Antarktydzie.