"Zakończyło się spotkanie zarządu Solidarnej Polski. Prezes Ziobro z upoważnieniem do dalszych rozmów w sprawie zasad współpracy przy realizacji naszego wspólnego programu Zjednoczonej Prawicy"

- napisał Kanthak na Twitterze.

"Zdecydowaliśmy, że dalej będziemy prowadzili rozmowy" - dodał wiceminister klimatu, polityk SP Jacek Ozdoba. "Dziękujemy PiS za otwartość i zrozumienie, że Zjednoczona Prawica powinna trwać" - powiedział.

Pytany, czy jeszcze w środę dojdzie do spotkania Zbigniewa Ziobro z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odpowiedział, że zapewne w najbliższym czasie dojdzie do takiego spotkania.

Jeden z polityków SP, pytany, czy ugrupowanie to akceptuje warunki, jakie Solidarnej Polsce przedstawiło PiS, powiedział: "kwestia dopracowania pewnych szczegółów i sądzę, że znajdziemy porozumienie".

Zarząd Solidarnej Polski obradował od g. 15.00. Wcześniej, ok. g. 13.00 zebrało się kierownictwo PiS.

Rzecznika PiS Anita Czerwińska poinformowała po spotkaniu władz partii, że "omawiano m.in. możliwe scenariusze polityczne, ale także sprawy wewnątrzpartyjne, jak choćby kwestie związane z organizacją kongresu partii". Pytana, co dalej ze Zjednoczoną Prawicą, czy podjęto już jakieś decyzje, odparła, że "piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji".

Rozmowy partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę - PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia - dotyczące nowej umowy koalicyjnej i rekonstrukcji rządu zostały zawieszone w związku z tym, że w ubiegłym tygodniu Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS; większość posłów Porozumienia w tym głosowaniu wstrzymała się. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie już nie istnieje.

W poniedziałek zebrało się kierownictwo PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski. Po tym spotkaniu rzeczniczka partii poinformowała, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach", a o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Na spotkaniu, które odbyło się później w poniedziałek Jarosław Kaczyński przedstawił Zbigniewowi Ziobrze warunki dalszego trwania koalicji. Natomiast we wtorek szef PiS spotkał się z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem; w spotkaniu tym brał udział również premier Mateusz Morawiecki.