US Navy zamawia drony Archerfish

Firma BAE Systems otrzymała kontrakt wart 87 mln funtów od amerykańskiego Departamentu Obrony na wyprodukowanie oraz dostawę do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy) zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych Archerfish.

mat. pras.

Poza dostawą systemów Archerfish, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych otrzymać ma wsparcie w ich eksploatacji a także dodatkowe oprzyrządowanie. Prace nad kontraktem realizowane mają być w zakładach BAE Systems w Portsmouth.

Bezzałogowe pojazdy podwodne jednorazowego użytku mają trafić na wyposażenie śmigłowców MH-60S eksploatowanych przez US Navy. Helikoptery te operują z okrętów do walki na wodach litoralnych i realizują zadania AMNS (Airborne Mine Neutralization System), czyli lotniczego niszczenia min.

Warto zauważyć, że jest to już czwarta umowa na dostawy zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych, którą otrzymała firma BAE Systems.

Archerfish umożliwia wykrywanie za pomocą sonarów i kamer telewizyjnych oraz niszczenie min morskich przy użyciu ładunku wybuchowego przenoszonego przez drona. Kierowanie tym pojazdem podwodnym jednorazowego użytku realizowane jest za pomocą łączy światłowodowych. 
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo