Sezon zasadniczy 12. edycji ligi rozpoczął się w niedzielę od meczu Chimki Moskwa - Zenit, w którym występuje reprezentant Polski Mateusz Ponitka, wygranego przez gości 70:67. 13 ekip rywalizację każdy z każdym ma zakończyć 25 kwietnia 2021. Potem osiem najlepszych drużyn będzie grać w play off. Zielonogórzanie rozpoczynają występy od czterech wyjazdów do Rosji.

Obostrzenia z powodu pandemii komplikują nam logistykę, nawet nie chodzi o testy, które musimy przeprowadzać 48 godzin przed każdym meczem, ale o kwestie wizowe - musimy starać się o osobne wizy do Rosji na każdy mecz. Liga VTB czyni starania, by to zmienić, ale zobaczymy, jak będzie wyglądała praktyka

- powiedział dyrektor sportowy Stelmetu BC Kosma Zatorski.

Stelmet występować będzie w rosyjskiej lidze, mającej charakter rozgrywek open z udziałem zespołów zagranicznych, jako trzecia polska ekipa, po Asseco Gdynia i PGE Turowie Zgorzelec. Jej tytularnym sponsorem jest jeden z banków. Dla drużyn z Rosji jest to najwyższa klasa rozgrywkowa, jej zwycięzca zdobywa tytuł mistrza kraju.

W minionym sezonie po raz pierwszy w historii nie wyłoniono mistrza, wszystko z powodu pandemii koronawirusa. W tabeli z dnia 27 marca, gdy ogłoszono koniec rywalizacji, Stelmet zajmował wysokie szóste miejsce z bilansem ośmiu zwycięstw oraz 11 porażek. Liderem były Chimki (18-1).