Do nieporozumień w koalicji Zjednoczonej Prawicy doszło po piątkowym głosowaniu nad projektem noweli o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw nowelizacji opowiedziało się 38 posłów z klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia; 15 posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Od tego czasu politycy PiS wielokrotnie powtarzali, że dotychczasowej koalicji rządowej "praktycznie już nie ma". 

Wczoraj odbyła się narada kierownictwa PiS, podczas której - jak napisała na Twitterze rzeczniczka partii Anita Czerwińska - "podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach".

[polecam:https://niezalezna.pl/353302-kulisy-spotkania-kierownictwa-pis-realizacja-decyzji-jeszcze-w-tym-tygodniu[

Dziś do tej sprawy odniósł się także rzecznik rządu Piotr Müller. Kiedy można spodziewać się ostatecznych decyzji?

- W tym tygodniu możemy się spodziewać decyzji co do kwestii funkcjonowania rządu i jego składu. Mówię o koalicjantach w tej chwili. Mam nadzieję, że to będzie do piątku, a tak naprawdę w najbliższych dniach, środa-czwartek, ale dajmy sobie czas do końca tygodnia roboczego

- powiedział Müller w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki.

Czy dojdzie do spotkania Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobro?

- Nie chciałbym się odnosić, do tego, czy takie spotkanie Kaczyński-Ziobro się odbywa, bo to kwestia wewnętrzna koalicji. Nie jestem upoważniony do tego, żeby mówić o szczegółach wczorajszego spotkania, więc dajmy jeszcze chwilę czasu, by odpowiednie informacje zakomunikować

– odpowiedział Piotr Müller.

Odpowiadając na pytanie, czy premier Mateusz Morawiecki jest przygotowany na rząd mniejszościowy, minister odpowiedział:

"Od samego początku, gdy rozpoczął się trudny okres dla obozu Zjednoczonej Prawicy podkreślamy, że oczywiście wartością jest to, żeby te trzy ugrupowania razem działały, ale również jest możliwa opcja funkcjonowania rządu mniejszościowego".

- Rząd mniejszościowy faktycznie może uzyskiwać poparcie przy poszczególnych projektach ustaw, i gdybyśmy popatrzyli na tę arytmetykę sejmową, to zauważymy, że bardzo duża część ustaw, ponad połowa ustaw chyba w praktyce, przyjmowana jest w Sejmie większością głosów dużo większą, niż tylko obóz Zjednoczonej Prawicy. W związku z tym, w razie rządu mniejszościowego, da się funkcjonować przez wiele miesięcy, a nawet lat, co zresztą udowadnia funkcjonowanie rządów w Europie

- przekonywał. Jak dodał, "na razie raczej taka decyzja nie zapadnie. Tak, jak mówię, w tym tygodniu chcielibyśmy to zakomunikować".