Śledczy ustalili, że członkowie kierownictwa jednej z filii kolei umyślnie stworzyli niekorzystne warunki przewozów. W związku z tym do poszukiwania klientów zaangażowano prywatne firmy. Usługi te zaczęła świadczyć kontrolowana przez członków kierownictwa struktura, która faktycznie zmonopolizowała ten segment rynku - pisze SBU.

W ramach wszczętego postępowania śledczy SBU udokumentowali wyprowadzenie ponad 4 mln hrywien poprzez rachunki tej firmy. Według SBU pieniądze zostały przywłaszczone przez organizatorów i uczestników układu korupcyjnego.

Podczas przeszukania znaleziono pieczątki fikcyjnych firm, dokumentację, korespondencję figurantów i 1,2 mln UAH (ok. 163 tys. zł), które skonfiskowano. Pieniądze trzymano w lodówce. W sprawie trwa postępowanie przygotowawcze.

Portal telewizji Hromadske przypomina, że w ubiegłym tygodniu wyszło na jaw, że Ukrzaliznycia wydała jakiś czas temu ok. 9 mln UAH (ok. 1,2 mln zł) przeznaczonych na naprawę pociągu na zakup dwóch limuzyn Audi A8 Long. "Jednak z samochodów obawiano się korzystać, więc kurzyły się w garażu" - dodaje.