Kolejne ćwiczenia polskich F-16

Polskie myśliwce wielozadaniowe F-16 uczestniczą w kolejnej edycji ćwiczenia Ramstein Alloy organizowanej nad krajami bałtyckimi w celu doskonalenia procedur związanych z nadzorem nad przestrzenią powietrzną – poinformowało w poniedziałek MON.

mon.gov.pl

Tym razem w ćwiczeniu uczestniczą załogi i samoloty z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin.

- "Rusza Ramstein Alloy - ćwiczenie w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, którego celem jest doskonalenie procedur związanych z patrolowaniem i zadaniami typu air policing. Organizatorem ćwiczenia, z udziałem polskich F-16 jest Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO"

- napisano na profilu MON na Twitterze.

Ćwiczenie Ramstein Alloy jest organizowane od 2016 r. na Litwie, Łotwie i w Estonii. Uczestniczą w nim samoloty bojowe, transportowe, wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS, latające cysterny i ośrodki naziemne, w tym Centrum Połączonych Operacji Powietrznych w niemieckim Uedem.

Ramstein Alloy ma za zadanie przećwiczenie międzynarodowej współpracy w scenariuszach zakładających działania wojenne w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Przedmiotem treningów są loty z przechwyceniem samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną, pomoc statkom powietrznym, które utraciły łączność radiową, uzupełnianie paliwa w locie; chodzi też o sprawdzenie procedur poszukiwawczo-ratowniczych oraz współpracy wojska z cywilną kontrolą lotów. Ma to pomóc pilotom i operatorom urządzeń właściwie reagować na niejasne sytuacje w przestrzeni powietrznej będące potencjalnym zagrożeniem dla lotnictwa cywilnego.

Ramstein Alloy 20-3 to ostatnia tegoroczna edycja tego ćwiczenia. Poprzednia odbyła się w czerwcu; w kwietniu w ćwiczeniu brali udział lotnicy z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, którzy stacjonowali wtedy w Estonii w ramach kolejnego Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik. Sojusznicy z NATO od 2004 r. pełnią misję Baltic Air Policing nad krajami bałtyckimi.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ramstein Alloy #F-16 #Łotwa #MON #Litwa #Estonia

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo