Potyczki o miano lidera opozycji toczą się już od wielu lat. W przeszłości takiego lidera upatrywano w Ryszardzie Petru, ale jego kariera polityczna szybko się skończyła i został zapamiętany głównie ze swoich wpadek. Miał być nim też Grzegorz Schetyna, ale nie potrafił wyprowadzić Platformy Obywatelskiej z kryzysu. Seria wyborczych porażek spowodowała, że zastąpił go Borys Budka. 

Kto więc jest dziś liderem opozycji? To pytanie zadano w sondażu przeprowadzonym na zlecenie wp.pl. Wyniki sondażu są zaskakujące! Aż 25,2 procent ankietowanych, których zapytano o lidera polskiej opozycji, odpowiedziało... "nie wiem". To była najczęściej udzielana odpowiedź w sondażu. 

Wśród tych zdecydowanych również nie ma jedności - 24,6 procent wskazało na Rafała Trzaskowskiego; 21,9 procent na Szymona Hołownię; 15,7 procent na Krzysztofa Bosaka. Pozostali kandydaci wymieniani byli sporadycznie - Robert Biedroń zdobył 3,5 procent; Adrian Zandberg 3 procent; Władysław Kosiniak-Kamysz 2,8 procent; Borys Budka 2,4 procent (to szef największej partii opozycyjnej w kraju!), a Włodzimierz Czarzasty 0,9 procent.