Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej do końca sierpnia 2020 roku wszczęto w Polsce 363 postępowania restrukturyzacyjne. W tym 66 w sierpniu (w lipcu 71). Największą popularnością w sierpniu cieszyło się uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - wybrało je 40 firm (w lipcu 30).

I choć najwięcej firm wybrało w tym roku przyspieszone postępowanie układowe (164) oraz postępowanie sanacyjne (92), to wprowadzone w czerwcu uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu (tzw. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne) miało największy przyrost zainteresowania w zeszłym miesiącu. 

- Nie jesteśmy tym zaskoczeni. Uproszczone postępowanie niesie z sobą wiele korzyści dla firmy. Zapewnia szybką ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi. Chroni przed wypowiadaniem przez wierzycieli ważnych dla firmy umów. Daje 4 miesiące czasu na wypracowanie porozumienia z wierzycielami. - mówi Szymon Mojzesowicz, ekspert ds. restrukturyzacji w firmie doradczej Lege Advisors.

Według COIG w 2020 roku największą liczbę postępowań restrukturyzacyjnych rozpoczęto w województwie mazowieckim (20,66%) i wielkopolskim (13,5%). Najwięcej postępowań do końca sierpnia br. dotyczyło podmiotów, które zajmowały się przetwórstwem przemysłowym 18,66% i rolnictwem 18,11%.

- Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest rozwiązaniem czasowym, przewidzianym w prawie do czerwca 2021 roku. Nie warto więc zwlekać. W wielu sytuacjach może to być ostatnia deska ratunku dla firmy. - tłumaczy Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors.
 Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl