Kolejne szturmowce dla Afganistanu

Stany Zjednoczone przekazały w Kabulu Siłom Powietrznym Afganistanu (AAF) kolejne cztery lekkie samoloty szturmowe A-29 Super Tucano. Łącznie afgańskie lotnictwo dysponuje już 18 tego typu samolotami.

flickr.com

Przekazanie tych samolotów jest sygnałem zaangażowania krajów członkowskich NATO we wsparcie Sił Zbrojnych Afganistanu - oznajmił szef resortu obrony Asadullah Khalid dodając, że sprzęt ten pomoże w walce z terroryzmem w kraju oraz regionie. Jest to już kolejna dostawa A-29 Super Tucano do wojska afgańskiego. Od 2016 r. Siły Powietrzne Afganistanu otrzymały już 18 tych samolotów. W planach Waszyngtonu jest przekazanie dodatkowych sześciu maszyn do lutego 2021 r. 

Embraer A-29 Super Tucano jest lekkim jednomiejscowym samolotem szturmowym o zasięgu ponad 4 tysięcy km, operującym na pułapie powyżej 10 km i osiągającym prędkość 593 km/h. Wykorzystywany jest zarówno do działań przeciwpartyzanckich, antyterrorystycznych, bliskiego wsparcia z powietrza, misji rozpoznawczych oraz jako samolot szkoleniowy. W porównaniu do samolotów takich jak A-10 oraz F-16, koszty operacyjne eksploatowania Super Tucano są znacznie mniejsze.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo