Dzisiaj zapaść mają decyzje dotyczące przyszłości koalicji Zjednoczonej Prawicy. O godzinie 13:00 zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które omówi dalszą obecność w rządzie polityków Porozumienia oraz Solidarnej Polski, w tym - przede wszystkim - możliwą dymisję Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości.

Wszystko dzisiaj wydarzy się po naszym spotkaniu - jakie będziemy podejmować działania w dalszej perspektywie i obecnej sytuacji 

- powiedział o tym spotkaniu Krzysztof Sobolewski.

W "Sygnałach Dnia" rozmawiano także o powodach dojścia do obecnej, kryzysowej sytuacji w obozie rządzącym. Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS powtórzył swoje zdanie, że według niego sprawa "Piątki dla zwierząt" była papierkiem lakmusowym, natomiast istota problemu była gdzie indziej.

Parafrazując, stan z którym mamy do czynienia, można powiedzieć, że z naszej strony chcielibyśmy, aby postawić sprawę "na nogi" i aby skończył się etap, kiedy to "ogon macha psem"

- stwierdził Sobolewski.

Prowadząca program zauważyła, że komunikaty wysyłane wyborcom jeszcze kilka dni wcześniej były "uspokajające". Mowa była o tym, że porozumienie w ramach nowej koalicji jest bliskie itd.

Komunikaty były wypowiadane na pewnym etapie rozmów, gdzie sytuacja wyglądała tak, że jest szansa na to, że zostanie osiągnięty kompromis. Ale jak to bywa w takich rozmowach i w życiu, diabeł tkwi w szczegółach i te szczegóły zdecydowały, że mamy w tej chwili sytuację taką, że praktycznie nie mamy koalicji, a dzisiaj będziemy jako Prawo i Sprawiedliwość we własnym gronie rozmawiać i decydować o tym, co dalej w tej sytuacji. Wszystkie scenariusze są na stole

- uważa poseł PiS.

Red. Gójska dopytała, czy oznacza to, że jest też scenariusz powrotu do rozmów koalicyjnych lub pozostania w koalicji tylko z Porozumieniem Jarosława Gowina. Krzysztof Sobolewski stwierdził, że te scenariusze "nie znajdują się na stole", ale "w okolicach stołu".

Na stole w tej sytuacji, kiedy praktycznie nie mamy koalicji są głównie inne warianty

- zaznaczył.