Podczas konferencji prasowej w Opolu, poprzedzającej Kongres Programowy w województwie opolskim, przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że celem spotkań jest przygotowanie programu będącego odpowiedzią na pytania o stan polskiego państwa po pięciu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Reprezentujący partię Wiosna poseł na Sejm Krzysztof Śmiszek uważa, że dzięki kongresom, na których odbywać się będzie pełnoprawna dyskusja, powstanie obraz oczekiwań Polaków i sposobów ich realizacji.

Jerzy Przystajko z partii Razem zwrócił uwagę na rosnące zainteresowanie uczestnictwem w ugrupowaniach lewicowych młodego pokolenia, czego dowodem może być m.in. powstanie w województwie opolskim trzech młodzieżówek partii lewicowych i obecność na kongresie dużej reprezentacji osób urodzonych po 1989 roku.

Lider SLD nie chciał oceniać sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. Jak zapewniał, obecnie jest zainteresowany przede wszystkim przyszłością partii lewicowych. Jego zdaniem, jeżeli uda się utrzymać spójność programową partiom lewicowym i do wyborów wystartują dwie lub trzy partie, to jest spokojny o przyszłość tych ugrupowań.

Czarzasty odniósł się do ostatnich wypowiedzi Tomasza Kaczmarka dla TVN, w którym ten były agent CBA mówi o rzekomych nadużyciach w służbach specjalnych.

"Uważam, że PiS stosuje wszystkie służby, chce stosować sędziów i prokuratorów do realizacji idei sprawowania władzy. Tymczasem służby nie są po to, by wymuszać, żeby oszukiwać, żeby podkładać świnie, ale żeby chronić nas przed zagrożeniami. Prokuratorzy są po to, by obiektywnie stawiać zarzuty, a sądy, żeby obiektywnie sądzić. Wszystkie te rzeczy nie mają nic wspólnego z PiS-em. Do tego dorzuciłbym policję, która oszalała, która przydusza obywateli kolanem i uważa, że to jest fajne"

- dodał wicemarszałek Sejmu.

W niedzielnym Kongresie Programowym Lewicy, który odbył się w Opolu, uczestniczyło około stu przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Wiosna i partii Razem.

Jak powiedział lider SLD, Włodzimierz Czarzasty, mający swój początek we Wrocławiu cykl 16 spotkań regionalnych zakończy się 21 listopada kongresem podsumowującym w Warszawie. W przyszłym tygodniu zaplanowano spotkania w Olsztynie i Białymstoku.