W przededniu 22 urodzin Słoweniec Tadej Pogacar wspiął się na kolarski szczyt, triumfując w Tour de France. Zawodnik ekipy z Emiratów Arabskich wygrał dwa górskie etapy oraz decydującą o losach wyścigu jazdę indywidualną na czas w Wogezach.

Moim marzeniem był sam udział w Tour de France, a dzisiaj go wygrałem. To jest jak sen

- mówił Słoweniec w sobotę na mecie czasówki w La Planche des Belles Filles, gdzie zdeklasował rywali.

Debiutant w Tour de France odrobił z nawiązką 57-sekundową stratę do swojego rodaka Primoza Roglica i wyprzedził go w klasyfikacji generalnej o blisko minutę.

21-letni Tadej Pogacar jest drugim najmłodszym zwycięzcą w historii Tour de France. Młodszy był tylko 19-letni Francuz Henri Cornet w drugiej edycji wyścigu w 1904 roku.  Słoweniec debiutował w "Wielkiej Pętli". Poprzednim kolarzem, który w pierwszym starcie stanął na najwyższym stopniu podium w Paryżu, był Francuz Laurent Fignon w 1983 roku.

Tadej Pogacar triumfuje w Tour de France

Pogacar wygrał też klasyfikację młodzieżową i górską, zakładając na podium koszulki białą oraz białą w czerwone grochy. W punktowej zwyciężył Irlandczyk Sam Bennett (Deceuninck-Quick Step), który wyprzedził rekordzistę tej klasyfikacji, zdobywcę siedmiu zielonych koszulek, Słowaka Petera Sagana (Bora-Hansgrohe). Drużynowo triumfowała, podobnie jak przed rokiem, hiszpańska ekipa Movistar.

Sam Bennett wygrał ostatni etap Tour de France

Ostatni etap, z Mantes-la-Jolie do Paryża (122 km), wygrał po finiszu na Polach Elizejskich Bennett.