Ziemia Lubuska to raj dla miłośników grzybobrania. Region ten jest najbardziej zalesionym w kraju. Lasy zajmują około połowy jego powierzchni, a niektóre z nich jak Puszcza Notecka czy Rzepińska ciągną się przez wiele kilometrów. To sprawia, że nietrudno się w ich zgubić.

„Dlatego tak ważne jest respektowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz uruchomienie szybkiego kanału informacyjnego między rodziną zaginionego, a policją. Tylko wtedy możemy uniknąć zaginięcia, a gdy już do niego dojdzie, przeprowadzić szybką i skuteczną akcję poszukiwawczą”

– powiedział Maludy.

Lubuska policja przygotowała specjalny klip (krótki film) prewencyjny, który ma uzmysłowić seniorom oraz ich bliskim, że samotny spacer po lesie nie zawsze musi się wiązać ze szczęśliwym powrotem do domu. Na filmie pokazano historię poszukiwań starszego mężczyzny, który zasłabł podczas grzybobrania.

„Aby uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania: starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu”

– powiedział Maludy.

Więcej porad związanych z zasadami bezpieczeństwa, które uchronią nas przed zagubieniem się w lesie można znaleźć na stronie internetowej lubuskiej policji.