Andrzej Dubiel, rzecznik prokuratury przekazał, że do zatrzymania kapłana doszło 15 września.

- Podejrzanemu przedstawiony został zarzut związany z molestowaniem seksualnym małoletniego poniżej 15 roku życia, jak również zarzut dotyczący bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego celem wywarcia na nim określonego wpływu zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań

 – przekazał.

Podejrzany zarzucane mu przestępstwo miał popełnić na przestrzeni lat 2005–2006. W tym czasie pełnił funkcję proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.

Zaznaczył, że przesłuchany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

- Złożył obszerne wyjaśnienia, które są sprzeczne z zebranym w sprawie materiałem dowodowym – zaznaczył.

Dubiel przekazał, że 17 września Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu na wniosek prokuratury podjął decyzję o aresztowaniu Józefa G. na okres 3 miesięcy.

W śledztwie nadal prowadzone są intensywne czynności procesowe, mające na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności sprawy – dodał.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte 24 czerwca 2019 roku na wskutek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonego przez oficjała Sandomierskiego Sądu Biskupiego w Sandomierzu.

- W toku prowadzonego śledztwa, dzięki ścisłej współpracy z Sandomierską Kurią Diecezjalną, został zebrany niezbędny materiał dowodowy, który finalnie stanowił podstawę przedstawionych zarzutów – poinformował Dubiel.

W związku z zatrzymaniem i aresztowaniem ks. Józefa G., stosowne oświadczenie wydała sandomierska kuria diecezjalna.

"W związku z tymczasowym aresztowaniem ks. Józefa G., któremu postawiono m.in. zarzuty wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej, wyrażamy nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy. Zapewniamy o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą. Przepraszając za zło pedofilii Pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła, jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny" - czytamy w dokumencie, pod którym podpisał się rzecznik Kurii Diecezjalnej, ks. Tomasz Lis.