Również w piątek przeszukano mieszkania dwóch policjantów z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Zabezpieczono przede wszystkim nośniki danych.

Funkcjonariusze są podejrzani o udział w neo-nazistowskich grupach internetowych powielających antysemickie, ksenofobiczne i gloryfikujące nazistów treści. Policjanci zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków.

Wobec dwóch innych funkcjonariuszy policji wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Podejrzanych o powiązania z ekstremistami jest też siedemnastu funkcjonariuszy służby cywilnej.

Komentując sprawę Lorenz Caffier, minister spraw wewnętrznych kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, określił zachowanie policjantów jako "ohydne i haniebne dla policji państwowej".

Dodał, że "czas, kiedy mówiliśmy o pojedynczych przypadkach, dobiegł końca. Takie zachowania trafiają na podatny grunt, na którym rośnie nieufność wobec pracy całej policji".

W środę w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia ujawniono działalność pięciu nacjonalistycznych internetowych grup dyskusyjnych. Wśród uczestników czatów było 30 policjantów. Na forach grup pojawiło się m.in. zdjęcie Adolfa Hitlera i fotomontaże ukazujące uchodźców w komorach gazowych.

Wszyscy podejrzani zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków służbowych. 25 spośród nich pracuje w komendzie głównej policji w Essen. Działania dyscyplinarne podjęto w odniesieniu do wszystkich podejrzanych. Wiadomo już, że 14 funkcjonariuszy zostanie zwolnionych z pracy.