W związku z pożarem obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wydała apel skierowany do władz, służb państwowych, samorządów i organizacji pozarządowych o "umożliwienie solidarnej odpowiedzi na wołanie ludzi o pomoc, zwłaszcza sierot i małoletnich z obozu Moria" – poinformowało biuro prasowe KEP.

W apelu stwierdzono, że dotychczasowy głos wielu osób o uwolnienie uchodźców z obozu i przyjęcie w krajach europejskich "nie spotkał się ani ze zrozumieniem, ani tym bardziej z odpowiedzią godną człowieka i ucznia Chrystusa".

- Tragedia pożaru nie pozwala dalej pozostać biernym – podkreślają członkowie Rady.

Zwrócono uwagę, że "zwlekanie z rozwiązaniem problemu pobytu uchodźców na wyspach greckich i włoskich, w przepełnionych miejscowościach południa Włoch i na Malcie, potęguje narastający kryzys humanitarny i obciąża sumienia nie tylko polityków w naszym kraju i Europie".

W ocenie członków Rady "idea korytarzy humanitarnych, na wzór udanych przedsięwzięć wspólnoty Sant'Egidio, jest najbardziej sprawdzonym, legalnym i bezpiecznym ratowaniem życia ludzi zagrożonych ich utratą". Podkreślili, że "nie można mieć zamkniętych oczu i uszu na krzyk wołających o ratunek. Do humanitarnej pomocy +na miejscu+ tragedii wojen i wypędzenia musi w końcu dołączyć otwarta postawa przyjęcia uchodźców żebrzących o ratunek" – czytamy w apelu.

W porozumieniu z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski członkowie Rady zwrócili się z prośbą do księży biskupów o wyrażenie zgody na przeprowadzenie przez parafie zbiórki do puszek przed kościołami diecezji, po każdej mszy św. w niedzielę 27 września br., która obchodzona jest jako Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Zebrane ofiary należy przesyłać na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.