TikTok i WeChat zostaną zablokowane w amerykańskich sklepach z aplikacjami od niedzieli, chyba że prezydent Donald Trump zmieni zdanie w ostatniej chwili. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że firmy te zagrażają bezpieczeństwu narodowemu i mogą przekazywać dane użytkowników do Chin.

Departament Handlu oznajmił, że uniemożliwi mieszkańcom Stanów Zjednoczonych pobieranie aplikacji do przesyłania wiadomości i udostępniania wideo za pośrednictwem dowolnego sklepu z aplikacjami na dowolnej platformie.

WeChat zostanie zamknięty w USA w niedzielę, ale ludzie nadal będą mogli korzystać z TikToka do 12 listopada, kiedy to również może zostać całkowicie zablokowany.

TikTok oznajmił, że jest „rozczarowany” oświadczeniem i nie zgadza się z departamentem handlu, twierdząc, że zobowiązał się już do „bezprecedensowego poziomu dodatkowej przejrzystości” w świetle obaw administracji Trumpa.

- Będziemy nadal kwestionować niesprawiedliwy dekret wykonawczy, który został uchwalony bez należytego procesu i grozi pozbawieniem Amerykanów i małych firm w całych Stanach Zjednoczonych ważnej platformy - czytamy w oświadczeniu.

Tencent - właściciel WeChat - poinformował, że zapowiedziane ograniczenia są „niefortunne”, ale zapowiedział, że będzie kontynuował rozmowy z rządem USA „w celu osiągnięcia długoterminowego rozwiązania”.

Zakaz wydany przez Departament Handlu jest zgodny z zarządzeniami wykonawczymi prezydenta Trumpa podpisanymi w sierpniu. Dało to amerykańskim firmom 45 dni na zaprzestanie współpracy z którąkolwiek z chińskich firm.

Jeśli planowane partnerstwo między amerykańską firmą technologiczną Oracle i właścicielem TikTok ByteDance zostanie uzgodnione i zatwierdzone przez prezydenta Trumpa, aplikacja nie zostanie zablokowana.

Donald Trump oświadczył w piątek dziennikarzom, że wierzy, że umowa na TikTok może być zawarta „szybko”, dodając, że podczas gdy Stany Zjednoczone potrzebują „bezpieczeństwa z Chin”, TikTok jest „niesamowitą firmą, bardzo popularną”. - Może uda nam się uszczęśliwić wielu ludzi, ale zapewnimy bezpieczeństwo, którego potrzebujemy - dodał.

Co mówi decyzja amerykańskich władz?

„Na polecenie prezydenta podjęliśmy znaczące działania w celu zwalczania złośliwego gromadzenia danych osobowych obywateli amerykańskich w Chinach” - oznajmił w oświadczeniu sekretarz Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych Wilbur Ross.

Departament przyznał, że zagrożenia stwarzane przez WeChat i TikTok nie były identyczne, ale stwierdził, że każdy z nich zbierał „ogromne ilości danych od użytkowników, w tym aktywność sieciową, dane o lokalizacji oraz historię przeglądania i wyszukiwania”.

Nakaz oznacza, że od niedzieli ludzie nie będą mogli używać WeChat do przesyłania środków lub przetwarzania płatności do lub od osób w USA. Jednak użytkownicy TikTok nadal będą mogli korzystać z aplikacji praktycznie w normalny sposób, chociaż nie będą mogli pobierać nowych aktualizacji.

„Prezydent zapewnił rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym zgłoszonych przez TikTok do 12 listopada” - oświadczył departament handlu. 

Po tym czasie niektóre transakcje techniczne w aplikacji zostaną zablokowane i wpłynie to na jej funkcjonalność.

Zapytany o ten nakaz w Fox Business Network, Ross oświadczył, że „podstawowy TikTok pozostanie nienaruszony do 12 listopada”, ale dodał, że WeChat „ze wszystkich praktycznych powodów ... zostanie zamknięty w USA, ale tylko w USA, od północy w poniedziałek ”.
 Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl