HSI o ustawie PiS: Odmieni na lepsze życie milionów zwierząt

Dzień głosowań przejdzie do historii prawnej ochrony zwierząt w Polsce. Jeszcze nigdy zakaz hodowli zwierząt na futro nie był tak blisko - mówi Iga Głażewska, dyrektor Humane Society International Poland. Dodaje, że ustawa PiS "odmieni na lepsze życie milionów zwierząt".

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/skeeze/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Głażewska dodaje, że "nie można zapominać, że nowelizacja ustawy zawiera także inne, bardzo istotne zapisy w zakresie dobrostanu zwierząt".

Bez przesady można więc powiedzieć, że odmieni ona na lepsze życie milionów zwierząt. Jak pokazuje poparcie projektu, dobro zwierząt to temat, który może łączyć bez względu na polityczne podziały. Dziękujemy walczącym dla zwierząt posłom i posłankom Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy

- komentuje Iga Głażewska z HSI Poland.

Dyrektorka twierdzi, że ustawa PiS to "również efekt wieloletniej pracy sektora pozarządowego oraz wsparcia Polek i Polaków sprzeciwiających się okrucieństwu i domagających się lepszej, bardziej skutecznej ochrony zwierząt".

"Dziś wszyscy ludzie z sercem dla zwierząt mają powody do świętowania" - uważa.

Ustawa została wprowadzona po tym jak ponad tydzień temu prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt i poinformował, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie. "Liczymy na ponadpartyjne poparcie w tej sprawie" - zaznaczył.

W piątek przed godz. 1.00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia

W przyszłą środę w Senacie odbędzie się wysłuchanie publiczne ws. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - poinformował szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski. Będą mogły w nim uczestniczyć zarówno środowiska rolnicze jak i organizacje prozwierzęce.

Humane Society International (HSI) to międzynarodowa organizacja założona w 1991 roku zajmująca się ochroną zwierząt i walką o ich bardziej humanitarne traktowanie. Humane Society International wraz z organizacjami partnerskimi stara się wypracować długoterminowe rozwiązania typowych problemów zwierzęcych i promować zasady etyki, szacunku i współczucia dla wszelkiego życia. Jest jedną z najbardziej znanych organizacji tego typu na świecie.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ustawa #zwierzęta

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo