Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Przeciw noweli zagłosowało 38 posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Marlena Nowakowska: Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą po niespójnym głosowaniu ws. ustawy o ochronie zwierząt?

Piotr Müller, rzecznik rządu: Doszło do złamania zasad ze strony naszych koalicjantów w zakresie realizacji ważnych projektów ustawowych. W dodatku w formie publicznej manifestacji, ukazującej podział obozu politycznego. To podsumowanie pewnych złych zjawisk, polegających na stawianiu nieproporcjonalnych oczekiwań przez niektórych członków koalicji. Dzisiaj w Zjednoczonej Prawicy rzeczywiście mówimy o trudnym czasie, w którym należy rozważać, w jakiej formule powinna funkcjonować ZP; łącznie ze zmianą składu rządu i modyfikacjami w postaci wykluczenia niektórych naszych koalicjantów. 

W piątek Marek Suski, będący gościem RMF FM, powiedział, że od wczoraj nie ma już koalicji. Rozumiem, że to nie były tylko emocje?

Ciężko jest funkcjonować w ramach koalicji, która nie jest w stanie realizować kluczowych ustaw, w której osoby z dużo mniejszych partii politycznych próbują narzucać ton. Chodzi nie tylko o ustawę o ochronie zwierząt. Ona jest pewnym elementem końcowym procesu. Polegał on na wchodzeniu w pola działania – które nie były zgodnie z umową koalicyjną – przypisane do naszych partnerów koalicyjnych. Zamiast rzetelnej dyskusji w obozie politycznym, mieliśmy do czynienia z celowym i publicznym wyolbrzymianiem różnic w koalicji. I nie same różnice są problemem, lecz sposób ich komunikowania.

Co dalej z rozmowami koalicyjnymi w Zjednoczonej Prawicy?

Zostały przerwane. W ostatnim czasie koalicjanci, w szczególności Solidarna Polska, podbijali bębenek, licząc na to, że to wpłynie na ustępstwa w rozmowach. Teraz jest moment, że trzeba powiedzieć, iż w ten sposób to po prostu nie może się odbywać.

Czy koalicja Zjednoczonej Prawicy się rozpadnie? „Nie jest to korzystne dla żadnej strony”


Czy koalicja Zjednoczonej Prawicy się rozpadnie? „Nie jest to korzystne dla żadnej strony”

CZYTAJ cały wywiad z rzecznikiem rządu, Piotrem Müllerem, w weekendowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!