W tym roku poszerzamy nasz festiwal w Gdyni o konkursowe pokazy filmów fabularnych, do udziału w których zaprosiliśmy twórców z całego świata – powiedział dyrektor i twórca festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

I tak o nagrodę za film fabularny powalczą „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego, rosyjski film „Lato”, „Numery” Olega Sentsova i Akhtema Seitablayeva, „Stalowe skrzydła” Jana Sebechlebsky’ego czy „Wieczna zima” Attili Szásza oraz wiele innych tytułów pokazywanych ostatnio na największych festiwalach, ale dopiero wchodzących do dystrybucji. Goście w Gdyni będą mogli więc zobaczyć niektóre produkcje jako pierwsi w Polsce.

Na festiwalowych ekranach pojawią się też duże hollywoodzkie obrazy. Tegoroczną edycję otworzy film „I’ll Find You”/„Znajdę Cię” – w reżyserii ikony amerykańskiej kinematografii Marthy Coolidge. Autorami scenariusza są: zdobywca Oscara za „Żądło” – David S. Ward i Bozenna Bo Intrator. Niezwykłą muzykę do filmu napisał Jan A.P. Kaczmarek, również zdobywca Oskara, za film „Marzyciel”. W produkcję włączył się Fred Ross, jeden z najwybitniejszych producentów na świecie i legenda castingu, uhonorowany Oscarem za „Ojca chrzestnego”. Film opowiada o polskiej historii i został wyprodukowany z inicjatywy i z udziałem kapitału zgromadzonego przez Zbigniewa Raczyńskiego – polskiego emigranta z Kanady. Zdjęcia kręcono w Łodzi oraz Nowym Jorku. Obok gwiazd ze Stanów Zjednoczonych wystąpiła w nim także plejada polskich aktorów – Małgorzata Kożuchowska, Maciej Zakościelny, Weronika Rosati, Karolina Porcari czy Lech Mackiewicz. Twórcy filmu pojawią się na festiwalu, przyjedzie również autorka wspaniałych kostiumów Elżbieta Radke.

Poza projekcjami konkursowymi na Festiwalu NNW zobaczymy „Dolinę bogów” w reżyserii Lecha Majewskiego, który podjął się przewodniczenia jury konkursu filmów fabularnych.

Festiwal NNW powstał z potrzeby pokazywania filmów opowiadających o polskiej drodze do wolności oraz integrowania szerokiego środowiska, ale po latach okazało się też, że stał się on miejscem wymiany myśli i pokazywania wielu dróg artystycznych także z całego świata. To goście z zagranicy, którzy rokrocznie przyjeżdżali do Gdyni, zaapelowali o poszerzenie formuły o produkcje z innych krajów, a organizatorzy na ten apel odpowiedzieli.

Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad XII Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Organizatorami festiwalu są STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY I MIASTO GDYNIA

PARTNEREM GENERALNYM XII Festiwalu NNW jest PKN ORLEN

PARTNEREM STRATEGICZNYM festiwalu jest PKO BANK POLSKI