W uroczystości tej uczestniczył rektor Akademii Ignatianum – jezuickiej uczelni wyższej, który jak się potem okazało, jest zakażony COVID-19.

- Osoba ta przyjechała do Kalwarii Zebrzydowskiej własnym środkiem transportu i nie uczestniczyła w obiedzie

 – podał sanepid.

Kilka dni wcześniej - 8 września – do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach wpłynął dodatni wynik testu jednego z ojców bernardynów, gospodarzy kalwaryjskiego sanktuarium. Zakonnik przebywa w izolacji domowej, a sanepid skierował na kwarantannę jeszcze jednego z braci.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Marta Mastyło powiedziała dzisiaj, że pismo z PSSE w Krakowie nie dotarło jeszcze do uczelni.

- Władze Uniwersytetu uczestniczyły w uroczystości pogrzebowej kard. Mariana Jaworskiego, gdyż był to pierwszy rektor naszej uczelni (PAT). Wszyscy, jak do tej pory, czują się dobrze, nie wykazują żadnych objawów chorobowych. Zachowujemy wszelkie środki ostrożności w związku z pandemią

 – podkreśliła rzeczniczka.

Do tej pory testy potwierdziły zakażeniu u czterech księży i jednego kleryka z Kolegium Księży Jezuitów przy ul. Kopernika 26. Dwie osoby są hospitalizowane w Szpitalu Uniwersyteckim. Kilkanaście przebywa na kwarantannie. Zamknięta dla wiernych została bazylika jezuitów przy ul. Kopernika. Z zakażonym rektorem Ignatianum – według danych sanepidu - kontakt miało także pięć osób z uczelni, w tym dwie osoby świeckie. "Informacje o dwóch osobach przekazano do stacji sanepidu w Bochni i Wadowicach, jedna osoba pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym" – podała rzeczniczka prasowa małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek.