Viktor Orban staje w obronie Rzeczpospolitej: Rezolucja PE potępiająca Polskę jest bezpodstawna!

Rezolucja Parlamentu Europejskiego potępiająca Polskę nie ma podstaw w faktach – oznajmił premier Węgier Viktor Orban w wydanym dziś oświadczeniu.

Viktor Orban
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

„Polska praworządność bez reszty odpowiada europejskim standardom. Przeczące temu twierdzenia, a więc także czwartkowa rezolucja Parlamentu Europejskiego, są pozbawione jakichkolwiek podstaw w faktach”

– zaznaczył Orban.

Podkreślił, że Węgry zdecydowanie i niewzruszenie popierają Polskę.

„Potępienie Polski to zajęcie postawy politycznej: jest to kolejny atak europejskich liberałów na chrześcijańską, konserwatywną Polskę” – ocenił węgierski premier.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, zgodnie z którą w Polsce dochodzi do ciągłego pogarszanie się stanu praworządności. Parlament wyraził też ubolewanie z powodu "masowych aresztowań, których ofiarą padło 48 działaczy LGBTI". Rezolucję, za którą nie idą żadne prawne implikacje, poparło 513 europosłów, przeciw było 148, a wstrzymało się od głosu 33.

W dokumencie, który ma charakter niewiążący, Parlament Europejski wyraża obawy dotyczące systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw podstawowych w Polsce. Posłowie wzywają Radę i Komisję Europejską, aby nie stosowały wąskiej interpretacji zasady praworządności i w pełni wykorzystały potencjał procedury przewidzianej w art. 7 ust. 1 TUE, w odniesieniu do wszystkich zasad zapisanych w art. 2 unijnego traktatu.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Viktor Orban #Węgry #Polska #PE #rezolucja

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo