Sobolewski wyjaśnił, że w dniu dzisiejszym będą podjęte decyzje przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w kwestii zawieszenia w prawach członków PiS, którzy byli przeciwni, wstrzymali się, bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach nad projektem tej noweli.
Te decyzje będą dzisiaj podjęte, będziemy o nich komunikować po podpisaniu przez prezesa.
- tłumaczył Krzysztof Sobolewski.

Polityk odniósł się także do napiętej atmosfery w całej Zjednoczonej Prawicy.

W tej chwili można powiedzieć, że jesteśmy na etapie postkoalicyjnym. Nie wykluczamy rządu mniejszościowego.
- ujawnił szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Sobolewski podkreśla, że obecnie bardziej realny od przyspieszonych wyborów jest scenariusz zakładający sformowanie rządu mniejszościowego.

W tej chwili mówienie o przyspieszonych wyborach to jest troszkę wybieganie w przyszłość, nawet bardzo w przyszłość, natomiast nie wykluczamy rządu mniejszościowego. W Polsce mamy tradycję, że rządy mniejszościowe po 1989 roku były i sprawowały władzę, niektóre z sukcesami. Przypominam że rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego był mniejszościowy w pewnym momencie, rząd Jana Olszewskiego też był mniejszościowy, rząd premiera Buzka był mniejszościowy, a wprowadził np. dzięki jego ostatniej fazie działalności ustawę o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych, co troszkę postawiło na nogi polską scenę polityczną. Też rząd premiera Belki był mniejszościowy, rządził kilka miesięcy. No i pierwszy rząd PiS przez 3 miesiące.
- wyliczał Krzysztof Sobolewski.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS ujawnia, że nastąpiło "pęknięcie" w koalicji.

Przyczyną pęknięcia w koalicji nie jest ta ustawa [Piątka dla zwierząt]. To też chcę jasno podkreślić. Pęknięcie nastąpiło wcześniej u fundamentów naszej koalicji w kwestiach począwszy od negocjowania nowej umowy koalicyjnej i w kwestii, że tak powiem, ktoś tu wczoraj napisał, że ogon macha psem. No właśnie. To jest bardzo nienaturalna sytuacja, kiedy ogon macha psem, więc chcemy postawić tę sytuację na nogi. [...] Dodam jedną rzecz, bo kwestia rządu mniejszościowego. Nie wyobrażamy sobie, aby np. w rządzie ministrem sprawiedliwości był ktoś, kto popiera okrucieństwo wobec zwierząt
- mówił na antenie TVP 1 Krzysztof Sobolewski.