Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
[polecam: https://niezalezna.pl/352680-sejm-przyjal-blok-poprawek-pis-do-ustawy-o-ochronie-zwierzat-uboj-rytualny-tylko-na-krajowy-rynek]
Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS, w tym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Pytany, czy rządzący z ramienia PiS rozważają scenariusz rządu mniejszościowego Piotr Müller odparł:

Tak, ja myślę, że to jest sytuacja, w której taki scenariusz powinien być brany pod uwagę. Scenariusz rządu mniejszościowego, który zresztą w historii Polski przecież miał już miejsca.
- powiedział Müller.

Jak mówił, koalicjanci PiS zachowali się tak, że stawia to Prawo i Sprawiedliwość w sytuacji być może konieczności realizacji rządu mniejszościowego.
[polecam: https://niezalezna.pl/352688-maciej-wasik-dzisiaj-jestesmy-blizej-przyspieszonych-wyborow-niz-bylismy-wczoraj]
Dodał, że w tej chwili każdy wariant jest możliwy - zarówno rządu mniejszościowego, jak i „kwestia przyspieszonych wyborów”. Mówił, że w tej chwili negocjacje ws. rekonstrukcji rządu nie będą kontynuowane. 
[polecam: https://niezalezna.pl/352686-co-dalej-z-rozmowami-koalicyjnymi-w-zjednoczonej-prawicy-mller-juz-ich-nie-ma]