To ważna decyzja i ważny moment dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO. Sejm większością głosów przyjął ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem RP a Rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej

- napisał na Twitterze szef MON.

W drugim wpisie Błaszczak napisał, że najważniejszymi efektami dzisiejszej umowy będą stworzenie w Polsce centrum dowodzenia wojskami USA stacjonującymi na wschodniej flance NATO i dalsze zwiększanie liczebności wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę upoważniająca prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej, która przewiduje zwiększenie liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce.

Międzyrządową umowę o wzmocnionej współpracy obronnej podpisali w Warszawie 15 sierpnia minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Umowa jest uzupełnieniem ubiegłorocznych deklaracji prezydentów obu państw, w których zapowiedziano zwiększenie liczby amerykańskiego personelu z 4,5 tys. o co najmniej tysiąc kolejnych.