Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Polska i Litwa wspólnie dla Białorusi: „Nie pozostaniemy obojętni na to, co się tam dzieje”

Plan pomocy gospodarczej dla Białorusi chcemy pokazać na Radzie Europejskiej za tydzień - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Wilnie po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych. - Nie pozostaniemy obojętni na to, co się dzieje na Białorusi, popieramy suwerenność tego kraju i prawo Białorusinów do życia w niezależnym i demokratycznym państwie - mówił premier Litwy Saulius Skvernelis.

@Skvernelis_S

Morawiecki dziękował władzom Litwy za wspólne i zgodne współdziałanie dotyczące pomocy osobom represjonowanym na Białorusi, za udzielenie gościny Swiatłanie Cichanouskiej i wspieranie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.

"Trzeba o tym głośno mówić. Nie możemy wsadzać głowy w piasek, bo jest niezwykle ważne, żeby Europa zdawała sobie sprawę z tego, jak ważna jest wolna i suwerenna Białoruś dla bezpieczeństwa i dobrobytu całego kontynentu"

- mówił szef rządu, podkreślając wagę pomocy gospodarczej dla Białorusi.

"Przedstawiłem plany pomocy gospodarczej (dla Białorusi), które chcemy pokazać na Radzie Europejskiej za tydzień, one spotkały się z bardzo przyjaznym odbiorem pana premiera Sauliusa Skvernelisa i pana prezydenta Republiki Litewskiej"

- dodawał.

Premier Litwy podkreślał, że po raz pierwszy w historii obu krajów (Polski i Litwy) odbywa się wspólne posiedzenie ich rządów. Dodał, że ostatnie podobne posiedzenie odbyło się w tym samym pałacu 230 lat temu.

Skvernelis ocenił, że ostatnie cztery lata współpracy obu krajów było owocne. Dodał, że z premierem Morawieckim podpisali deklarację w sprawie partnerstwa strategicznego i Białorusi.

"Nie pozostaniemy obojętni na to, co się dzieje na Białorusi, popieramy suwerenność tego kraju, popieramy aspiracje obywateli tego kraju do życia w niezależnym i demokratycznym państwie i w kraju, gdzie odbywają się wolne i demokratyczne wybory"

- podkreślał szef litewskiego rządu.

Zwrócił uwagę, że konsultacje odbywają się 81 lat po tym, gdy zrealizowano pakt Ribbentropp-Mołotow, co dla Polski oznaczało podział między Niemcy a ZSRR, a dla Litwy okupację ZSRR, która zakończyła się dopiero w 1991 roku.

"Jeszcze raz dziękuję premierowi i rządowi polskiemu za szczególnie zgodną współpracę w okresie koronawirusa" - powiedział Skvernelis. "Mam nadzieję, że w przyszłości współpraca strategiczna będzie dalej trwała, niezależnie od zmian w obu krajach" - dodał.

"Chciałbym podziękować za współpracę w tym trudnym okresie walki z epidemią. Tu słowa takie jak kooperacja, koordynacja, uzgodnienia, harmonijna współpraca powinny świadczyć o wszystkim"

- powiedział Morawiecki. Pogratulował też Skvernelisowi skutecznej walki z koronawirusem.

"Najgorsze są zawsze te dane o zgonach, o osobach, które od nas odeszły, wiem że na Litwie jest to ok. 90 osób. Patrząc na proporcje do dużo bogatszych od nas państw, jak Niemcy czy Włochy, Hiszpania czy Francja, albo Wielka Brytania, albo Szwecja to ogromny sukces w ochronie życia i zdrowia naszych obywateli"

- oświadczył.

"My mamy nieco słabsze parametry, wskaźniki, ale też dużo lepsze niż w zachodniej Europie i dziękuję też za koordynację wszystkich naszych działań w dobie walki z pandemią. Całość tego kryzysu zatrzęsła posadami mocarstw i wielu bardzo silnych państw, więc to, że Litwa i Polska dają sobie tak dobrze radę, (...) jest na pewno powodem do dumy"

- ocenił.

Morawiecki dziękował również szefowi litewskiego rządu za bliską współpracę gospodarczą.

"Współpracy, której dowody mieliśmy tu przed chwilą, podpisane umowy między państwami, ale także za wspólne dążenia na poziomie UE do podniesienia konkurencyjności naszych państw, wspólną walkę o nasze interesy, chociażby zainicjowany przez pana premiera Skvernelisa pakiet: walka o wolność, swobodę przepływu w sektorze transportowym czyli walka przeciwko dyskryminacyjnym zapisom pakietu mobilnego"

- powiedział.

"Tak, Polska dołączy, mogę to tu zadeklarować z Wilna, do wysiłków litewskich w walce o nasze prawa dla naszych przedsiębiorców przez Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej"

- zapowiedział. Jak mówił, Polska będzie pomagała Litwinom w walce z protekcjonizmem. "Bo zachodnia Europa tym samym chroni swoje rynki przed naszymi przedsiębiorcami, jest to działanie niedopuszczalne. Będziemy walczyli o praworządność, sprawiedliwość na forum instytucji unijnych" - powiedział.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Białoruś #Mateusz Morawiecki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo