Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że funkcjonariusze od początku działań związanych z epidemią koronawirusa już ponad 15 mln razy sprawdzili osoby skierowane na kwarantannę.

"W ciągu ostatniej doby w około 600 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych"

- powiedział policjant.

Poinformował również, że od początku epidemii ok. 530 policjantów zostało zakażonych koronawirusem, a 445 wyzdrowiało.

"Od początku działań ok. 6250 funkcjonariuszy było na kwarantannie, obecnie jest ich na kwarantannie 250"

– poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji.

"Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy wzrostu nowych zachorowań. Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki"

– podkreślił.

"Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy prawie 3,4 mln służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie"

- przekazał.

Inspektor zaznaczył, że policjanci, sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyli ponad 134 tys. osób. "W ponad 18 tys. przypadkach ukaraliśmy mandatem karnym, w ponad 7 tys. skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu" - podkreślił.

"Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność"

- przypomniał.