Międzynarodowe święto kina o historii najnowszej

Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-27 września 2020 w Gdyni. To cztery dni festiwalowych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 100 produkcji – najwyższej klasy filmy polskie i zagraniczne o historii najnowszej. Dziać będzie się jak zawsze bardzo dużo.

arch. festiwalnnw.pl

Festiwal Filmowy NNW stanowi unikalne w skali kraju wydarzenie tego typu.

Każdego roku we wrześniu daje ono filmowcom szansę na zaprezentowanie filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. W obliczu trudnej sytuacji epidemiologicznej w kraju wiele innych festiwali, sympozjów oraz spotkań zostało odwołanych. Dla Arkadiusza Gołębiewskiego, dyrektora Festiwalu NNW, trudności stanowią dodatkowy doping do ciężkiej pracy organizacyjnej.

- Tegoroczna edycja ze względów oczywistych stanowi dla nas duże wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym - które traktujemy od początku jako bodziec do kolejnego skoku rozwojowego wydarzenia. Z racji sytuacji epidemicznej zdecydowaliśmy się na przygotowanie można powiedzieć dwóch festiwali. Obok tradycyjnej formuły Festiwalu NNW, która będzie przebiegała na żywo w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym i innych miejscach w Gdyni, przygotowujemy równolegle formułę online. Część festiwalowych wydarzeń będzie emitowana w czasie rzeczywistym w internetowej tv festiwalowej – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Blisko 100 tytułów podczas 4 dni wydarzenia.

Jak mówi Arkadiusz Gołębiewski formuła hybrydowa daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, a liczba przedsięwzięć będzie bardzo duża.

Mimo pandemii, w tym roku zaprezentujemy blisko 100 tytułów w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz pokazów filmowych, licznych konkursów, paneli dyskusyjnych, dopełnieniem festiwalu będą wystawy, prezentacje książek – jednocześnie odbywać się będzie nawet 6-7 różnych wydarzeń, do których powrócić będzie można dzięki nagraniom. Zachowujemy unikalny charakter Festiwalu oraz jego ponadczasową formułę – opowiada Gołębiewski.

W debiutującej kategorii – Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, zostanie zaprezentowanych 13 filmów. Zobaczymy produkcje m.in. z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu czy Japonii. Wśród nich „Kurier” w reż. Władysława Pasikowskiego, „Numery” w reż. Olega Sentsowa – ukraińskiego reżysera, więzionego w Rosji, „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego czy irański film „Villa Dwellers”.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zaprezentowane zostaną 23 produkcje. Zwycięzca otrzyma, wręczaną po raz drugi, nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

W Konkursie Filmów Polskich widzowie będą mogli zobaczyć aż 26 filmów. Najlepszy film zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem. W Konkursie Radiowym wystartuje 12 dokumentów radiowych. Debiutująca kategoria – Konkurs Wideoklipów obejmie 16 produkcji.

Hollywoodzko-polska produkcja filmem otwarcia!

Pokaz filmu „I’ll Find You” / „Znajdę Cię” otworzy festiwal. Projekcja odbędzie się w piątek 25 września o godz. 17.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym.
„I’ll Find You” / Znajdę Cię” w reżyserii Marthy Coolidge to opowieść, inspirowana losami polskich muzyków z lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Jest fabularną historią Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego, oraz rodzącego się między nimi romantycznego uczucia. Plany kariery muzycznej głównych bohaterów i życia w Stanach Zjednoczonych przerywa nagły wybuch wojny – czytamy w opisie filmu. Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku, Krakowie oraz Łodzi. Głównymi producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko-kanadyjski producent filmowy, zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi oraz Bozenna Intrator, polsko-amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka. Na planie wspiera ich legendarny, hollywoodzki producent Fred Roos. Autorami scenariusza są David S. Ward i  Bozenna Intrator. Niezwykłą, poruszającą muzykę do filmu napisał Jan A.P. Kaczmarek.

Panele dyskusyjne, debaty i wystawy o tematyce historycznej

Jak co roku, do udziału w panelach tematyczny zaproszono wybitnych historyków, twórców, ekspertów oraz świadków historii. Wśród szczególnie ważnych elementów będzie tzw. blok węgierski, czyli kilka debat, koncentrujących się na współpracy Węgier z Polską w XX wieku, szczególnie podczas wojny 1920 roku oraz w II Wojnie Światowej. Tematem będzie też blok historyczny na temat NSZZ Solidarność, w 40-tą rocznicę Wydarzeń Sierpniowych. Planowana jest także polemika, poświęcona produkcji filmowej, realiom produkcyjnym oraz przyszłości branży kinowej w Polsce. Wśród dysput znajdzie się dyskusja cywilizacyjna „Jaka ma być Europa?”, w udziałem uznanych ekspertów z Polski i zagranicy. Obecnej sytuacji geopolitycznej na Białorusi poświęcony będzie specjalny panel dyskusyjny. Po projekcjach filmowych planowane są także spotkania z twórcami. Wśród nich wykład master class, poprowadzony przez Bozennę Intrator, współscenarzystkę filmu „I’ll Find You” / Znajdę Cię”. Jak co roku, nie zabraknie sympozjum na temat Żołnierzy Wyklętych czy prezentacji książkowych.

Spotkania na żywo uzupełnione przez transmisje online

Organizatorzy zapowiadają pełnowymiarową telewizję festiwalową. Pokaże ona na żywo transmisje debat, paneli, wystaw. Co ciekawe, większość filmowych tytułów zostanie zaprezentowana online,  równolegle z pokazem stacjonarnym. Aby mieć dostęp do filmów konkursowych, chętni są proszeni o wysłanie maila pod adres akredytacje@festiwalnnw.pl

Wytyczne sanitarne dla widzów festiwalowych podczas spotkań na żywo.

Festiwalowe projekcje będą odbywały się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych. Co drugie miejsce siedzące w salach projekcyjnych pozostanie puste. Strefa kina plenerowego na Placu Grunwaldzkim zostanie wydzielona, pozwoli to widzom na bezpieczne oglądanie filmów pod gołym niebem. W spotkaniach na żywo weźmie udział limitowana ilość widzów. Uczestnicy będą zobowiązani do zachowania odstępu społecznego. Goście, przybywający na Festiwal przed wejściem na teren wydarzenia zostaną poproszeni o podanie danych kontaktowych i złożenie pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Uczestnicy wydarzeń będą zobowiązani również do dezynfekcji dłoni, zasłaniania nosa i ust, a także będą mieli mierzoną temperaturę w sposób bezkontaktowy.

Nagrody festiwalowe dla najlepszych filmów i zasłużonych gości.

Co roku podczas Gali Zamknięcia przyznawane są liczne wyróżnienia festiwalowe. Wszystkie statuetki przyznawane są na podstawie decyzji Kapituły konkursowej, obradującej przy poszczególnej kategorii.

Główne wyróżnienie to Złoty Opornik, wręczany za najlepszy film Festiwalu.

Platynowy Opornik przyznawany jest w uznaniu za całokształt twórczości, łączącej walory artystyczne i zachowywanie pamięci narodowej.

Nagroda im. Janusza Krupskiego wręczana jest za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

Źródło otrzymują pasjonaci historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej.

Nagroda Dyrektora Festiwalu przyznawana za artystyczne przełożenie historii na język filmu.

Dokument Radiowy przyznawana w Konkursie na Dokument Radiowy.

Nagroda im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego - przyznawana za bezkompromisowość w poszukiwaniu tematów i kunszt literacki.

Sygnet Niepodległości to wyróżnienie, przyznawane świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju.

Drzwi do Wolności przyznawane za odwagę oraz poświęcenie bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności.

Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych przyznawana jest za najlepszy tytuł w tej kategorii.

 

Pitching Forum – szansa dla filmowców

Ważnym punktem wydarzenia są sesje Pitching Forum przy Festiwalu NNW. Pitching to krótka, trwająca do 5 minut, publiczna prezentacja projektu filmu przed gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów oraz nadawców. Służy pozyskaniu finansowania na projekty będące jeszcze w fazie przygotowań lub będących już w trakcie realizacji. Dla filmowców udział w sesji pitchingowej jest niepowtarzalną okazją na zaprezentowanie swojego projektu. Sesję finałową poprzedzają warsztaty z zakresu tworzenia scenariusza, kreacji zwiastuna filmowego oraz sztuki prezentacji przed specjalistycznym audytorium. Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy zakwalifikowali 12 projektów do udziału w najbliższym Pitching Forum.

Kolejna edycja projektu edukacyjnego dla młodzieży

Jedną z atrakcji Festiwalu NNW jest projekt edukacyjny #MDH, czyli Młodzi dla Historii, kierowany do młodzieży w wieku 10-19 lat. Celem projektu jest pokazanie, że przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie skrywane przez rodzinne albumy mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu czy stylizacji modowej. Co roku konkursy MdH odbywają się w trzech kategoriach - Konkurs Filmowy, Konkurs Teatralny oraz Konkurs Stylizacji. W tym roku ze względu na pandemię Konkurs Teatralny został zastąpiony Konkursem Scenariuszowym. W Jury znajdują się utytułowani eksperci z branży filmowej oraz modowo-odzieżowej.

Festiwal rosnący z każdą edycją

Arkadiusz Gołębiewski przyznaje z dumą:

W tym roku po raz pierwszy oficjalnie nazywamy nasz festiwal międzynarodowym. Pracujemy na to od lat. Zapraszamy do Gdyni świadków historii i twórców z całego świata. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje 25 produkcji zagranicznych, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich. Nie chcemy przy tym zamykać się we własnym środowisku, lecz nieustannie je poszerzać. Stąd m.in. w tym roku pokaz filmu o Olegu Sentsovie, nie zabraknie też odniesień do Białorusi i reżimów totalitarnych w Ameryce Południowej.

Festiwal NNW powstał jako inspirowane historią, ale jednak dzieło artystyczne. – Cieszy mnie, że w końcu zaczęliśmy pielęgnować w Polsce nasz soft power, a Festiwal NNW stał się matecznikiem wielu takich inicjatyw, zarówno w kraju, jak i za granicą – np. w tym roku w czeskiej Pradze odbędzie się pierwsza edycja festiwalu wzorowanego właśnie na naszym – podsumowuje dyrektor Gołębiewski.

Hołd oddawany świadkom historii i bohaterom drugiego planu

Zaszczytne miejsce zarezerwowane jest dla świadków historii i bohaterów, którzy przez lata żyli w cieniu. Rozmachem przedsięwzięcia możemy oddać im należyty szacunek i podziękować za odwagę, honorując ich Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności – pośmiertnie i za życia. To głębokie przeżycie zarówno dla nich, jak i dla nas, gdy kilkuset gości zgromadzonych podczas uroczystej gali w sali teatralnej spontanicznie wstaje i śpiewa „200 lat”, a później chóralnie woła „cześć i chwała bohaterom – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

 Źródło: www.festiwalnnw.pl

 

#Gdynia #Niepokorni Niezłomni Wyklęci #Arkadiusz Gołębiewski #Festiwal NNW

Magdalena Łysiak/Tomasz Ostojski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo