Jak podało w czwartkowym komunikacie hiszpańskie ministerstwo zdrowia, pomiędzy wtorkiem a środą liczba nowych zgonów wskutek infekcji koronawirusem zwiększyła się do 30 243.

Rekordową liczbę 46 zgonów odnotowały podczas ostatniej doby służby sanitarne Kraju Basków, na północy Hiszpanii. Innym regionem o dużej liczbie ofiar śmiertelnych była aglomeracja Madrytu, gdzie potwierdzono w ostatnich 24 godzinach 27 zgonów.

Podczas środowej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że wspólnota autonomiczna Madrytu jest regionem o “bardzo niepokojącym rozwoju sytuacji epidemicznej”.

Z szacunków jego resortu wynika, że w ciągu ostatniej doby liczba zakażeń wzrosła drastycznie w całym kraju – o 11 193 przypadków. Do środy wieczór w Hiszpanii potwierdzono łącznie 614 360 zakażeń koronawirusem.

Odmienna sytuacja panuje w Portugalii, gdzie podczas ostatnich 24 godzin zanotowano jedynie trzy zgony po infekcji koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju szacowana jest na 1878.

Pomiędzy wtorkiem a środą portugalskie służby medyczne potwierdziły wzrost liczby zakażenia koronawirusem o 605, do 65 626. Ponad 81 proc. potwierdzonych w ciągu minionej doby infekcji wystąpiło w aglomeracji Lizbony oraz w północnych dystryktach kraju.