Sekretarz Urzędu Miejskiego w Koszalinie Tomasz Czuczak poinformował podczas konferencji prasowej, że głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 możliwe będzie tylko elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej www.budzetobywatelski.koszalin.pl. Rozpocznie się ono 21 września i potrwa do 12 października.

"W związku z sytuacją covidową odeszliśmy w tym roku od spotkań na osiedlach. Wszystkie projekty będą głosowane elektronicznie. Jeśli ktoś miałby z tym problem, może się udać do jednego z punktów terenowych. Jest to Koszalińska Biblioteka Publiczna oraz wszystkie jej filie. Tam pomoc zostanie udzielona, oczywiście w godzinach pracy tych placówek”

– powiedział Czuczak.

W tegorocznej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy złożyli łącznie 78 projektów, w tym 34 ogólnomiejskie i 44 osiedlowe.

Ocenę merytoryczną i procedurę odwoławczą pozytywnie przeszło 21 projektów ogólnomiejskich, na które będzie można oddać głos. Dotyczą one m.in. zakupu koszy do segregacji odpadów dla koszalińskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, budowy fontanny na skwerze PCK dla uczczenia 100-lecia istnienia tej organizacji czy powstania największego placu zabaw w mieście.

Głosowaniu podlegać będą także projekty z dziewięciu koszalińskich osiedli (Wspólny Dom, Lechitów, Jamno-Łabusz, Wańkowicza, Tysiąclecia, Bukowe, Rokosowo, Śródmieście, Raduszka), w których łączna wartość zgłoszonych projektów przekroczyła kwotę 114 tys. zł, maksymalną do wydania przez każde z osiedli.

Na pozostałych ośmiu osiedlach zgłoszone projekty nie przekroczyły kwoty maksymalnej i bez głosowania zostaną bezpośrednio skierowane do realizacji.

Prawo do udziału w głosowaniu mają wszyscy mieszkańcy Koszalina, bez względu na wiek. Głosując, trzeba podać adres zamieszkania i numer PESEL. Ma to zapobiec wielokrotnemu oddaniu głosu przez tę samą osobę. Wymagane jest także wskazanie numeru telefonu, pod który przyjdzie weryfikujący SMS z kodem. Ten kod należy wpisać w odpowiednie pole, by móc zagłosować. Na wskazany jeden numer telefonu będą mogły przyjść trzy takie SMS-y przypisane do różnych numerów PESEL. Dzięki temu udogodnieniu z jednego telefonu będą mogły skorzystać trzy osoby.

Mieszkańcy Koszalina mogą głosować na maksymalnie trzy projekty ogólnopolskie i jeden projekt osiedlowy z osiedla, które zamieszkują.

Dla Koszalina (Zachodniopomorskie) to ósma edycja budżetu obywatelskiego. Do wydania są blisko 3 mln zł, w tym 1 mln zł jest w puli na projekty ogólnomiejskie i po 114 tys. zł na każde z 17 osiedli.